Czarnków: Dziewczynki z zapałkami w centrum miasta

Dziewczynki z zapałkami fot. UM Czarnków
W przededniu świąt Bożego Narodzenia Czarnków pięknieje, a na ulicach można spotkać dziewczynki z zapałkami. To już tradycja: od 22 lat w grudniu każdego roku odbywa się zbiórka pieniędzy w ramach akcji „Urodzaj na dziewczynki z zapałkami”.

Wzorem literackiej bohaterki na ulicach Czarnkowa pojawiają się dziewczynki ze specjalnie przygotowanymi pudełkami świątecznych zapałek. Pudełka oznaczone są rysunkiem dwóch postaci z wyciągniętymi rękoma. Ten znak towarzyszy akcji od samego początku. Jest symbolem pomocy potrzebującym.

Zebrane środki przeznaczane były dotychczas na różne cele: przygotowywano słodkie paczki dla najuboższych mieszkańców miasta, pomagano głodującym dzieciom w Zambii, rodzinie która straciła dom w pożarze, dziewczynce chorej na białaczkę, niesłyszącemu chłopcu, rodzeństwu z chorobą nowotworową i 500 – gramowemu wcześniakowi.

W tym roku, jak zawsze, cel jest szczególny. W Czarnkowie na pomoc czeka pewien chłopiec, Tomek. urodził się jako wcześniak w 33 tygodniu ciąży, w kwietnia 2010 roku. Po porodzie został objęty opieką lekarską (neurolog, ortopeda, okulista, kardiolog). Kiedy miał 4,5 roku, pojawiły się problemy zdrowotne tzn. bolące nóżki oraz problemy z chodzeniem. Badania genetyczne potwierdziły dystrofię mięśniową Duschenna (zanik mięśni). Jest to choroba polegająca na stopniowym zaniku mięśni, a w rezultacie do niewydolności oddechowej i sercowej. W chwili obecnej Tomek objęty jest rehabilitacją i pozostaje nadal pod kontrolą specjalistów. Po ukończeniu ósmego roku życia przestał chodzić i teraz porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Wymaga opieki, codziennej pomoc – i pieniędzy na leczenie. I to własnie na ten cel zostaną przekazane środki z tegorocznej zbiórki „Dziewczynek z zapałkami”.

Dziewczynki, uczennice czarnkowskich szkół, kwestowały w piątek 20 grudnia w godzinach 12.00 – 17.00 na terenie całego miasta. Było ich ponad 50, a towarzyszyło im też kilku chłopców. Centralnym punktem akcji był plac Wolności i jego najbliższe okolice. Tu można było posłuchać kolęd, napić się ciepłej herbaty z cytryną i otrzymać słodki prezent od Gwiazdora. Tegoroczne zapałki zostały ufundowane przez czarnkowską firmę Dora Metal.

Pudełko zapałek nie ma ceny – dostaje je każdy, który wrzuci cokolwiek do puszki. Każdy grosz się liczy. A jak przekonują pracownicy Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie, którzy od 22 lat organizują tę akcję, zapalenie świeczki na wigilijnym stole taką zapałką, gwarantuje rodzinne szczęście…

UM Czarnków, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: