Czarnków: Czy dojedziemy tam pociągiem z Poznania?

Czarnków fot.czarnkow.pl
Linia kolejowa w zasadzie jest, i nawet czynna. Tylko że od Rogoźna kursują nią wyłącznie pociągi towarowe. Andrzej Tadla, burmistrz Czarnkowa, chciałby powrotu pociągów osobowych na tej trasie. Dzięki temu mieszkańcy zyskaliby połączenie kolejowe z Poznaniem.

Jak przypomina Radio Poznań, transport osobowy na tej trasie zawieszono w 1992 roku. Wtedy nie było rentowne. Jednak teraz burmistrz zlecił wykonanie badania rynku, z którego wynika, że połączenie mogłoby się opłacać. Inicjatywę burmistrza popierają też lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy. Aż kilka tysięcy osób zadeklarowało, że chętnie podróżowałoby tą linią, i to codziennie.

Samorządowcom z Czarnkowa udało się zainteresować pomysłem urząd marszałkowski, który zamierza przeprowadzić analizy techniczne, by sprawdzić, czy rzeczywiście takie połączenie miałoby sens, także od strony finansowej.

Bo poprowadzenie ruchu pasażerskiego na tej trasie wymaga jednak sporych inwestycji, nie tylko w stacje i perony, także w tory. Pociągi musiałyby tu kursować z prędkością co najmniej 100 km na godzinę, by były konkurencyjną formą transportu. Mowa o poważnych pieniądzach – już widać, że rewitalizacja nie będzie kosztowała mniej niż 200 mln zł. Ale za to z Poznania do Czarnkowa jechałoby się zaledwie godzinę…

Radio Poznań, el

Podziel się: