Cyklon Ulf nad Polską. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert

Burza Poznań fot. Sławek Wąchała

Prędkość wiatru sięgająca ponad 100 km na godzinę i możliwe przerwy w dostawie prądu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert przed wichurą do użytkowników w całej Polsce. Wiać może zacząć 17 lutego już o godzinie 18.00.

„Do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie całego kraju wysłano SMS:” – informuje RCB na swojej stronie. – „Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.

Przed silnym wiatrem w całym kraju ostrzega też od kilku dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Taką pogodę przyniesie do Polski front atmosferyczny z cyklonem Ulfem, który dotrze nad Polskę już 17 lutego po południu.

Ulf przyniesie nie tylko silny wiatr, dochodzący w porywach nad morzem do 125 km na godzinę, a w głębi lądu, w tym w Wielkopolsce, do 100 km. Będzie także padał ulewny deszcz, a lokalnie suma opadów może sięgnąć 10 mm. Na Bałtyku zapowiadany jest sztorm.

Ostrzeżenie drugiego i trzeciego stopnia obowiązuje do 18 lutego rano, tylko na północnym wschodzie Polski aż do godziny 18.00. Jednak IMGW nie wyklucza wydłużenia czasu obowiązywania alarmów.

Podziel się: