Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę. Straż graniczna zatrzymała ich w Wielkopolsce

straż graniczna fot. NOSG

Czterej Syryjczycy nielegalnie przekroczyli wschodnią granicę Polski, bo chcieli szybko znaleźć się w Niemczech. Zostali jednak zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Kaliszu razem z  przewodnikiem Gruzinem.

Do zatrzymania doszło 3 marca w powiecie kolskim.
– Na jednaj z dróg prowadzących do granicy z Niemcami, kierujący autem osobowym 31-letni obywatel Gruzji przewoził 4 Syryjczyków, którzy co prawda posiadali przy sobie syryjskie paszporty, jednak nie posiadali ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu w Polsce – informuje ppor. SG Paweł Biskupik, z zespołu prasowego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak ustalili funkcjonariusze, obywatel Gruzji był przewodnikiem Syryjczyków, którzy zapłacili mu za zabranie ich z okolicy polsko-białoruskiej granicy państwowej do Niemiec. Gruzin został więc zatrzymany za umożliwienie lub ułatwienie czterem cudzoziemcom pobytu wbrew przepisom na terytorium Polski.

– 31-latek usłyszał zarzuty, przyznał się do nich i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności – wylicza ppor. Biskupik – z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz karze grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych. Natomiast czterech zatrzymanych Syryjczyków usłyszało zarzuty dotyczące przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami oraz przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres roku próby.

Zatrzymanie cudzoziemców było efektem kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy straży granicznej, mającej na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

Podziel się:

Ostatnio dodane: