Coca-cola w Polsce po raz pierwszy pojawiła się w Poznaniu. 65 lat temu!

pawilon coca-coli fot. UMP

Mało kto o tym wie, ale to właśnie w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano coca-colę. 65 lat temu! To jedna z ciekawostek dotyczących stolicy Wielkopolski publikowanych cyklicznie na profilu miasta.

Od 50 lat coca-cola jest rozlewana w Polsce – ale mało kto wie, że pierwszy raz w naszym kraju została zaprezentowana właśnie w Poznaniu, podczas Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1957 roku. Ówczesne władze nazywały ją „stonką ziemniaczaną w płynie”, „konsumpcyjnym symbolem wrogiego systemu” i „imperializmem w płynie”, jej sprzedaż była możliwa wyłącznie w Pewexie lub Baltonie – ale pozwoliły Amerykanom na jej prezentację na targach. A ci przygotowali ekspozycję i degustację z dużym rozmachem.

„Szczególną uwagę zwracało miejsce prezentacji napoju, Amerykanie zbudowali je sami na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich” – informuje UMP. – „Futurystyczny pawilon w formie kopuły zaprojektował znany architekt Richard Buckminster „Bucky” Fuller. Konstrukcja została zaplanowana jako tymczasowa, ale ostatecznie eksponowana była również na Triennale w Mediolanie, dużym wydarzeniu poświęconym architekturze i wzornictwu. Konstrukcja pawilonu została wykonana ze stalowych, kulistych kratownic z podwieszoną bawełnianą tkaniną tworzącą ściany. Równie imponujące było wnętrze. Goście ze Stanów Zjednoczonych zaprezentowali m.in. wyposażenie „typowego amerykańskiego domu”: błyszczące tostery, nowoczesne lodówki i zmywarki. Na zewnątrz hali prezentowali motorówki i pick-upy”.

Na ówczesnych poznaniakach tak coca-cola, jak i „wyposażenie typowego amerykańskiego domu” musiało zrobić wstrząsające wrażenie. Przypomnijmy, że to był rok 1957, a więc czasy, kiedy telefon w domu był luksusem, tak samo jak lodówka czy czarno-biały telewizor. O tosterach i zmywarkach poznaniacy zazwyczaj tylko słyszeli…

Dopiero jednak w 1971 roku, za rządów Edwarda Gierka, do Polski na negocjacje przyjechali z Rzymu przedstawiciele The Coca-Cola Company i doszło do podpisania umowy na licencyjne rozlewanie napojów produkowanych przez koncern w Polsce. Obecnie rozlewnia funkcjonuje w Radzyminie koło Warszawy, w Staniątkach niedaleko Krakowa oraz w zakładzie butelkowania wód mineralnych w Tyliczu. Ale wszystko zaczęło się w Poznaniu…