Co po tarczach antykryzysowych? Wicepremier Emilewicz odpowiada

Jadwiga Emilewicz
Po wsparciu tarczą nadejdzie wsparcie przez działania nakręcające koniunkturę – obiecuje wicepremier Jadwiga Emilewicz. I zapewnia, że pomoc dla firm się nie skończy po tarczy. Przybierze tylko inną formę.

Dotychczasowe programy pomocowe, jak postojowe, zawieszenie opłacania składek ZUS czy tarcza finansowa powoli się kończą. Jednak o firmach w żaden sposób nie da się powiedzieć, że wyszły z kryzysu i mają go już za sobą. Skoro jednak rząd kończy programy pomocowe – to czy to oznacza, że przedsiębiorcy będą teraz pozostawieni sami sobie?

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, wicepremier wyjaśnia, że firmy będą wspierane, ale nie finansowo, lecz poprzez działania rozkręcające koniunkturę. Żeby miały zlecenia i mogły same na siebie zarobić.

Jednak gdyby jakaś branża potrzebowała dodatkowej pomocy, ministerstwo rozwoju przygotowało system „minitarcz”, które będą wspierały branże najbardziej dotknięte przez pandemię. Wicepremier miała tu na myśli przewozy turystyczne, pilotów wycieczek i przewodników, organizatorów wycieczek, targów, kongresów i wystaw. Natomiast w skali makro najważniejsze będą duże inwestycje publiczne, które dadzą pracę i pieniądze firmom i pracownikom. Dlatego rząd będzie robił wszystko, żeby takie projekty jak najszybciej uruchomić.

Na wsparcie będą mogli liczyć także inwestorzy zagraniczni, których inwestycje również są motorem napędzającym polską gospodarkę. Dla nich zostaną uproszczone procedury, które pozwolą szybciej i łatwiej rozpocząć inwestycję.

Jednak wszystkie te działania mogą nie dać przewidzianych efektów, jeśli jesienią, jak przewidują naukowcy, będziemy mieli nawrót pandemii koronawirusa i trzeba będzie wprowadzić znów więcej ograniczeń. Jednak wicepremier stwierdziła, że nikt – jak na razie – nie przewiduje takiej skali zachorowań, by musiał wrócić lockdown. jeśli zachorowań będzie przybywać, to powrócą na większą skalę te ograniczenia, które już funkcjonują, czyli maseczki, dezynfekcja rąk, rękawiczki i ograniczenia liczby osób na imprezach.

el

Podziel się: