Co można robić w mieście podczas ferii zimowych?

lodowisko, dzieci fot. POSiR

Warsztaty, półkolonie, zajęcia taneczne, sportowe, teatralne – dla tych, którzy nie planują wyjazdu z Poznania na ferie zimowe, miejskie placówki przygotowały całe mnóstwo atrakcji.

Ferie w Wielkopolsce rozpoczynają się 17 stycznia i potrwają do 30 stycznia. W tym czasie domy kultury, kluby, muzea i ośrodki sportowe przygotowały wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży.

CK Zamek zaprasza na warsztaty dla dzieci w dwóch grupach wiekowych (3-5 lat i 7-11 lat). Dla najmłodszych odbędą się zajęcia taneczne oraz ceramiczne. Nieco starsze dzieci będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach tańca współczesnego, teatralnych, plastycznych, florystycznych oraz muzyczno-plastycznych. Dokładną rozpiskę znaleźć można na stronie internetowej. Koszt uczestnictwa to 15 zł (grupa 3-5 lat) oraz od 20 zł (grupa 7-11 lat). Informacje o biletach, daty i godziny zajęć znajdują się na stronie CK Zamek.

Dla bardziej aktywnych fizycznie Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przygotowały Multisportowe Półkolonie. Dzieci w wieku od 7 do 13 lat mogą wziąć udział w pełnym ruchu i aktywności turnusie. Organizatorzy przewidują gry zespołowe, zajęcia z instruktorem, wyjścia do kina, na basen czy lodowisko. Cena za turnus: od 300 zł. Szczegóły można znaleźć na stronie POSiR.

Także Termy Maltańskie zapraszają do skorzystania ze swojej oferty zimowej. Podczas dwóch 5-dniowych turnusów zaplanowana jest nauka i doskonalenie pływania, wyjście do kina, warsztaty, gry czy zawody. Półkolonie przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Koszt turnusu to 539 zł. Więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej.

Bibliotek Raczyńskich oferuje zajęcia zarówno dla miłośników książek, jak i komputerów. Dla tych pierwszych przygotowano warsztaty plastyczne, literackie, wspólne czytanie oraz zgłębianie tajemnic nauki. Zajęcia te przeznaczone są dla osób w wieku 7-12 lat. Dla drugich, odbędzie się kurs komputerowy dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Cyfrowy skok w GOK”. Udział w spotkaniach dla czytelników biblioteki jest bezpłatny. Szczegółowa rozpiska zajęć oraz więcej informacji znajduje się na stronie internetowej.

Amatorzy wykopalisk i starożytnej historii znajdą coś dla siebie podczas ferii zimowych w Muzeum Archeologicznym. Zajęcia, które obfitować będą w gry, zaplanowane są od 18 do 28 stycznia 2022 r. w godz. 10-11:30. Plan na każdy dzień oraz szczegóły na stronie internetowej. Zapisy ruszają 3.01.2022 r.

Muzeum Narodowe w Poznaniu także przygotowuje atrakcje dla najmłodszych na okres ferii. Szczegóły pojawią się po Nowym Roku.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych przygotowało czytanie online bajek dla najmłodszych. Dzieci od 5 roku życia będą mogły wysłuchać bajek i wierszy w ramach akcji „Czytam i czuję”. Wszelkie informacje będą pojawiały się na bieżąco na profilu CIR na Facebooku.

Atrakcje dla dzieci w wieku 6-12 lat przygotowały także ratajskie domy kultury: „Na Skarpie”, „Jagiellonka”, „Jędruś”, „Orle Gniazdo”, „Jubilat”, „Polan Sto” i „Na Pięterku”. W programie organizatorzy przewidują m.in. wycieczki po Wielkopolsce, warsztaty, zajęcia sportowe czy konkursy. Koszt 5-dniowych półkolonii zaczyna się od 320 zł. Szczegółowa oferta oraz informacje o zgłoszeniach dostępne są na stronie internetowej.

Klub osiedlowy Kopernik również zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat na półkolonie. W ofercie znajdują się dwa 5-dniowe turnusy. Koszt jednego z nich zaczyna się od 240 zł. Po szczegóły zapraszamy na stronę klubu.

Organizatorzy półkolonii w Poznaniu mogą skorzystać z oferty Bramy Poznania. Do wypożyczenia są pakiety przydatne przy planowaniu czasu z dziećmi. W skład paczki wchodzą: wielkoformatowe igloo do wspólnego budowania, duże puzzle z ilustracją zimy w grodzie do składania w grupach, zestawy do stworzenia gry planszowej oraz mini scenariusz z pomysłami na wykorzystanie materiałów i edukacyjne zabawy. Wypożyczenie jest darmowe. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Bramy Poznania.

Ferie zimowe doczekały się także swojej własnej zakładki na miejskiej stronie internetowej.  Wystarczy kliknąć na zakładkę „Zima w mieście”, by dowiedzieć się wszystkiego o zimowej ofercie w mieście.

Źródło: UMP