bitcoin fot. QuinceCreatve, pixabay

Chciał zarobić na kryptowalutach, a stracił 200 tys. zł

Około 200 tysięcy złotych stracił 56-letni mieszkaniec powiatu gnieźnieńskiego. Oszuści, wykorzystując jego chęć kupna kryptowaluty, przejęli mu konta i ukradli pieniądze. Sprawców szuka policja.

Do Komisariatu Policji w Kłecku 3 lutego zgłosił się 56-letni mieszkaniec powiatu gnieźnieńskiego. Mężczyzna poinformował policjantów o tym, że chciał kupić kryptowalutę Bitcoin i zarejestrował się przez odnalezioną w sieci stronę internetową, podając tam swoje dane osobowe.

W odpowiedzi nadeszła prośba, by zainstalował aplikację anydesk na komputerze – co też uczynił, mimo że policjanci zajmujący się oszustwami ostrzegają, że w żadnym wypadku tego nie wolno robić.

Gdy zainstalował aplikację, skontaktował się z nim mężczyzna, który zaproponował dokonanie przelewu wstępnego na wskazany rachunek bankowy w wysokości ponad tysiąca złotych.
„Po wpłacie do mężczyzny rozdzwoniły się telefony od rzekomych doradców biznesowych” – informują gnieźnieńscy policjanci. – „Mężczyzna został tak zmanipulowany, że udostępnił swoje dane do logowania na kontach bankowych. Dzięki temu i wcześniejszemu zainstalowaniu aplikacji anydesk sprawcy mogli dokonać przelewu pieniędzy z kont, a także zaciągnęli pożyczkę na zgłaszającego”.

Łącznie kwota poniesionych strat wyniosła około 200 tysięcy złotych. Policjanci przyjęli zawiadomienie w tej sprawie i prowadzą śledztwo mające na celu ustalenia sprawców tego procederu.

„Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy” – ostrzegają gnieźnieńscy policjanci po raz kolejny. – „Przestępcy są coraz sprytniejsi i coraz częściej za takimi przestępstwami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju. W przypadku wątpliwości poradźmy się w autoryzowanych placówkach, nie szukajmy przypadkowych porad w sieci na własną rękę. To może zakończyć się dla nas całkowitą utratą wszystkich oszczędności”.

Źródło: KPP Gniezno