Ceny mieszkań w Poznaniu – jak bardzo zmienią się w 2023 roku?

Czy ceny mieszkań spadną, czy wzrosną w 2023 roku? Na koniec 2022 roku ceny mieszkań były wyższe o niemal 11 proc. względem wcześniejszego roku i nie zapowiada się, żeby na rynku mieszkaniowym nastąpiły zmiany w najbliższym czasie. Ceny nieruchomości rzecz jasna zależą od kilku rzeczy, m.in. od miasta, w którym zamierzamy kupić mieszkanie. Od czego jeszcze zależą ceny mieszkań? Jakie są ceny nieruchomości w Poznaniu, czyli stolicy Wielkopolski? Odpowiadamy!

Ceny mieszkań prognozy – co przewidują analitycy?

Z najnowszego raportu Otodom i Polityki Insight wynika[1], że średnie ceny ofertowe mieszkań w IV kw. 2022 roku wzrosły o blisko 10 proc. względem poprzedniego roku. Według analityków ceny mieszkań najszybciej rosły w przypadku dużych mieszkań w metrażu 60-90 m2 – to wzrost o 10,9 proc. Najszybciej rosły też ceny w małych miastach (poniżej 50 tys. mieszkańców) i dużych (100-500 tys.) – to wzrost na poziomie 13,5 proc. oraz 12,5 proc.

Analitycy banku Credit Agricole twierdzą, że transakcyjne ceny mieszkań na rynku pierwotnym w 7 największych miastach w 2023 roku mogą pozostać na takim samym poziomie jak w III kw. 2022 roku, tj. 11,3 tys. zł/m2.

– Wcześniej zakładaliśmy, że wzrost cen będzie skoncentrowany w 2023 roku, a obecnie zmaterializował się on już w 2022 r. W 2024 roku przewidujemy ponowne zwiększenie tempa wzrostu cen mieszkań do 5,5 proc. Rok do roku wobec 2,2 proc. w 2023 r., i jego kontynuację w 2025 roku (8,4 proc. r/r). Oznacza to, że przeciętna cena transakcyjna w siedmiu największych miastach zwiększy się do 11,9 tys. zł średniorocznie w 2024 roku i 12,9 tys. zł w 2025 r. – komentują eksperci banku Credit Agricole.

Ceny mieszkań Poznań – jakie się kształtują ceny?

Na koniec grudnia 2022 roku średnia cena ofertowa mieszkania na rynku pierwotnym w Poznaniu wyniosła 10,1 tys. zł/m2 – to 10,9 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim rokiem (dane Otodom). Większy wzrost cen względem 2021 roku odnotowano tylko w Katowicach (12,2 proc.) i Warszawie (14,3 proc.).

W IV kw. 2022 roku średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w Poznaniu wyniosła z kolei 9,4 tys. zł/m2 – wg raportu nieruchomości-online.pl. W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny mieszkań w Poznaniu podrożały: 2-pokojowe (1,7 proc.) i kawalerki (1,5 proc.).

Na rynku wtórnym w Poznaniu w IV kw. 2022 r. średnia cena za 4-pokojowe lokum wyniosła 8,7 tys. zł/m2, 3-pokojowe (8,9 tys. zł/m2), 2-pokojowe (9,4 tys. zł) i 1-pokojowe – 10,4 tys. zł.

Ceny nieruchomości Poznań – zależnie od standardu

W raporcie serwisu nieruchomosci-online.pl[2] znajdziemy informacje o cenach mieszkań z podziałem na standard lokali. Okazuje się, że najwięcej mieszkań na poznańskim rynku wtórnym było dostępnych w „wysokim standardzie” (31 proc. ofert). „Bardzo dobry” stan mieszkania lub „dobry” stanowiło kolejno 23 proc. i 22 proc. ofert. Zaledwie 24 proc. mieszkań wymagało odświeżenia, remontu lub wykończenia. Oczywiście ceny w zależności od stanu oferowanego lokalu też się wahały od 8 tys. zł/m2 za mieszkanie „do odświeżenia”, do 10,2 tys. zł/m2 za lokum w wysokim standardzie lub przeznaczone „do wykończenia”.

Kupno mieszkania Poznań – rynek pierwotny

Klienci coraz częściej decydują się na kupno mieszkania od dewelopera. Jeśli planujemy zadomowić się w Poznaniu na dłużej, założyć rodzinę czy też zwyczajnie stronimy od miejskiego zgiełku, to warto rozważyć zakup lokalu od Grupy Murapol na rozwijających się zielonych osiedlach Naramowice czy Starołęka.

– W pobliżu rozległych łąk nadwarciańskich w Naramowicach przy ul. Sielawy realizujemy obecnie inwestycję Murapol Zielony Żurawiniec. Postawiliśmy na zielone otoczenie i zieloną nazwę, która pochodzi od rezerwatu przyrody Żurawiniec, położonego zaledwie 5 min jazdy rowerem od inwestycji. Łącznie w ramach Murapol Zielonego Żurawińca zaprojektowaliśmy 483 lokale mieszkalne w 5 budynkach. Blisko połowa mieszkań została już sprzedana – komentuje Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Deweloper równolegle na poznańskiej Starołęce realizuje nową inwestycję Murapol Osiedle Verde przy ul. Wagrowskiej. W ramach osiedla zaprojektowano 666 lokali w trzech 8-piętrowych budynkach. Aktualnie w sprzedaży jest 220 mieszkań w pierwszym obiekcie.

Murapol Osiedle Verde powstaje w sąsiedztwie innej, zakończonej już inwestycji dewelopera – Murapol Nowe Miasto, w ramach której powstało ponad 800 lokali w sześciu budynkach. W sprzedaży są dostępne ostatnie, gotowe do odbioru mieszkania.

Wszystkie trzy poznańskie inwestycje dewelopera – Murapol Zielony Żurawiniec, Murapol Osiedle Verde i Murapol Nowe Miasto – oferują pakiet antysmogowy w mieszkaniach, chroniący przed zanieczyszczeniami i owadami z zewnątrz oraz możliwość instalacji urządzeń typu smart home. Korzystanie z takiego rozwiązania pozwala zmniejszyć koszty zużycia energii nawet o 29% w skali roku. Poznańskie osiedla Murapolu są wyposażone również w pakiet Eco, czyli m.in. stacje do ładowania samochodów elektrycznych czy oświetlenie LED części wspólnych.

[1] https://www.otodom.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2023/01/Polityka-Insight-i-Otodom-Raport-Kwartalnik-mieszkaniowy-Q4-2022.pdf.

[2] https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/raport-po-iv-kwartale-2022-pojawily-sie-pierwsze-wyrazne-spadki-cen-ale-tylko-duzych-mieszkan-23202.html.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: