Cena ciepła systemowego w Poznaniu idzie w górę!

Stare Miasto Poznań panorama fot. Sławek Wąchała

Od 1 maja zmieni się cena ciepła systemowego w Poznaniu – poinformowała Veolia Poznań. Ceny i stawki opłat za ciepło wzrosną średnio o 5 proc., a średnia cena dostawy ciepła wyniesie 123,05 zł /GJ.

– Cena ciepła jest zależna od kosztów jego produkcji i dystrybucji. Obecnie, głównymi czynnikami, które wpływają na wzrost ceny energii, są wzrost cen węgla i wzrost kosztów nabycia pozwolenia na emisję CO2 – wyjaśnia Donata Kałużna z Biura Komunikacji Veolii Energii Poznań SA. – Dodatkowo ze względu na wciąż wysoką inflację, rosną koszty operacyjne działalności przedsiębiorstw energetycznych. Nowa średnia cena 123,05 zł /GJ jest niższa od wynoszącej 135,54 zł/GJ ceny z rekompensatą powiększoną o przesył i nie przekracza wysokości ceny maksymalnej wynoszącej 123,55 zł/GJ. Zmienione ceny i stawki opłat za ciepło dotyczą wszystkich grup taryfowych, czyli wszystkich odbiorców ciepła systemowego w Poznaniu.

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw – ceny ciepła systemowego w Poznaniu, mimo podwyżki, i tak będą nadal cały czas niższe niż w przypadku ogrzewania za pomocą indywidualnych pieców gazowych i węglowych.

Podwyżki cen ciepła nie dotyczą tylko mieszkańców Poznania, ale też innych miast w całej Polsce – ostatnio wydano kilkadziesiąt decyzji w sprawie zmian taryfy dla operatorów systemów ciepłowniczych.
– Veolia Energia Poznań oferuje swoim klientom wsparcie w zakresie poprawy efektywności energetycznej pozwalającej na oszczędności w zużyciu ciepła – podkreśla Donata Kałużna. – Dostarczając spółdzielniom mieszkaniowym i administratorom budynków usługi pozwalające na lepsze zarządzanie ogrzewaniem.

Podziel się:

Ostatnio dodane: