CBŚP 2 fot. policja

CBŚP rozbiło gang przemytników ludzi. Działali także w Wielkopolsce

10 osób zatrzymali i udaremnili przemyt ostatniej “partii” cudzoziemców – 21 osób. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie ze strażą graniczną rozbili gang przemytników ludzi. Zatrzymania miały miejsce w czterech województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i mazowieckim.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu i funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu od wielu miesięcy prowadzili śledztwo pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Pierwsze przypadki przemytu ludzi odkryli funkcjonariusze straży granicznej. Szybko okazało się, że jest to zorganizowana grupa przestępcza, którą również ma na celowniku CBŚP z Zarządu we Wrocławiu. Członkowie grupy trudnili się przemycaniem cudzoziemców przez Polskę do krajów Europy Zachodniej. Jej członkowie organizowali kanały przerzutowe cudzoziemcom rozpoczynające się w Rumunii poprzez Polskę aż do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Obywatele Wietnamu na przykład za taką „podróż” płacili od 6,5 do 20 tys. dolarów.

Policjanci i strażnicy ustalili, że osoby były przewożone z Rumunii w schowkach ukrytych w przestrzeniach ładunkowych pojazdów ciężarowych. Skrytki te były specjalnie skonstruowane, umieszczone za przewożonym towarem i nie dawały ukrytym w nich cudzoziemcom możliwości samodzielnego wydostania się. Podróż w skrajnie ciężkich warunkach trwała kilkadziesiąt godzin. Członkowie grupy przewozili również cudzoziemców w wypożyczonych kamperach. Przerzut odbywał się etapami. Polska była miejscem, gdzie przemycane osoby czekały na finalny transport do miejsca docelowego.

Dzięki tej wiedzy funkcjonariuszom udało się nie dopuścić do przemytu 21 cudzoziemców, a dzięki informacjom przekazanym służbom zainteresowanych państw zatrzymano także 13 osób na terytorium Niemiec i Wielkiej Brytanii. W Polsce również doszło do zatrzymań osób zamieszanych w przemyt ludzi – akcja została przeprowadzona w środę na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. W jej efekcie zatrzymano 10 osób, w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu. Podczas przeszukania jednego z obiektów odkryto także miejsce prawdopodobnego przebywania osób narodowości wietnamskiej.

Zatrzymanym przestawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała cudzoziemcom przekraczanie granicy RP wbrew obowiązującym przepisom. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą.

CBŚP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze