CBOS: najnowszy sondaż wyników wyborów parlamentarnych

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że gdyby wybory odbyły się we wrześniu, to zdecydowanie wygrałby je PiS, za którym znalazłaby się KO. Lewica natomiast znalazłaby się na granicy progu wyborczego.

Jak informuje Onet.pl, zgodnie z wynikami tych badań 46 proc. zadeklarowanych wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, a 23 proc. Koalicję Obywatelską; 8 proc. głosowałoby na PSL, a 5 proc. na SLD. Zadziwia prognozowana frekwencja, która miałaby wynieść aż 72 proc. Co ciekawe, to i tak spadek o 5 pkt. proc. w stosunku do badania z sierpnia tego roku.

Mimo wyraźnej przewagi PiS partia i tak odnotowała spadek o 1 pkt. proc. w porównaniu do badania z sierpnia. Natomiast Koalicja Obywatelska zaliczyła wzrost o 4 pkt. proc. W górę poszły także notowania PSL i Kukiz’15 – sondaż daje im 8-proc. poparcie, co oznacza wzrost o 2 pkt. proc. Spadek zaliczyła Lewica (SLD, Wiosna i Lewica Razem) – o 4 pkt proc. Pozostałe komitety nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji.

Na podobnym poziomie jak przed miesiącem utrzymuje się odsetek osób, które chciałyby iść na wybory, ale nie wiedzą, na kogo będą głosować, lub chcą uniknąć jednoznacznych deklaracji w tym zakresie (14 proc., wzrost o 1 punkt proc.).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12–19 września br. roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Onet.pl, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: