Candoco Dance Company CK Zamek fot. Sławek Wąchała

Candoco Company, taniec łamiący granice i schematy (ZDJĘCIA)

Dwa spektakle: „Face In” i „Set and Reset/Reset”, spotkanie z artystami oraz warsztaty z nimi – tak wyglądał pobyt słynnego brytyjskiego teatru tańca – Candoco Dance Company w Poznaniu. CK Zamek w wyjątkowy sposób uczciło Międzynarodowy Dzień Teatru przypadający 27 marca.

Candoco Dance Company to jedna z najbardziej znanych inkluzywnych grup na świecie,  uważana za ikonę współczesnego brytyjskiego teatru tańca. Poznaniacy mieli do dyspozycji cały weekend spędzony z tym niezwykłym teatrem: 26 marca aktorzy zaprezentowali dwa spektakle. Pierwszy z nich, „Face In” w reżyserii izraelskiej choreografki Yasmeen Godder, to niepokojące rozważania o intymności i wyobraźni oraz skutkach śmiałego, nieskrępowanego tańca. Drugi, „Set and Reset/Reset”, był wznowieniem projektu Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company z 1983 roku. Widoczność i niewidzialność, potrzeby i możliwości tancerzy, znaczenie przestrzeni i gestu – wszystko to tworzyło intrygującą całość, zachęcającą do odkrywania swoich możliwości i do rozwoju.  Po spektaklach odbyło się krótkie spotkanie z artystami Candoco, natomiast w niedzielę można było wziąć udział w dwugodzinnych warsztatach: zapoznać się z bieżącym repertuarem zespołu, a poprzez trening umiejętności technicznych, twórcze odkrywanie i choreograficzną wymianę – zgłębić wykorzystywane przez Candoco inkluzywne metody pracy.

Wydarzenia odbywają w ramach projektu „Obecność”, który jest realizowany w CK Zamek wspólnie z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21.