Cała Polska w żółtej strefie

strefy czerwona i żółta fot. Ministerstwo Zdrowia
Cały kraj zostanie objęty żółtą strefą, z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej od soboty 10 października – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Premier wyjaśnił, że według kryteriów przyjętych dla stref żółtych i czerwonych strefą żółtą musiałoby być objętych ponad 100 powiatów. Rząd zadecydował więc, by strefą objąć już cały kraj.

Co to oznacza? Przede wszystkim w całym kraju będzie znów obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zwolnione będą z niego jedynie osoby posiadające dokument lub zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że nie mogą tego robić.

Lokale gastronomiczne będą musiały zapewnić 4 metry kwadratowe na gościa, a te w strefie czerwonej dodatkowo będą krócej czynne: od 6.00 do 22.00. Nie wolno w nich udostępniać miejsc na imprezy taneczne.

Liczba osób na imprezach nie może przekroczyć 50 osób w strefie czerwonej, a 75 w żółtej. Jednak ta zmiana wejdzie w życie z tygodniowym okresem przygotowawczym, a więc od 17 października. W strefie żółtej w kinach i na imprezach kulturalnych może być zajętych 25 proc. miejsc, a na wolnym powietrzu po jednej osobie na 5 metrów kwadratowych. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych, kulturalnych również.

W strefie czerwonej od 10 października znajdują się 32 powiaty i 6 miast, w tym 4 powiaty z Wielkopolski: krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński.

el

Podziel się: