Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Budowa laboratorium kryminalistycznego w Poznaniu trwa. Wmurowano kamień węgielny

Najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce powstaje w Poznaniu i 19 kwietnia na budowie wmurowano kamień węgielny. – Możemy patrzeć na tę inwestycję z dumą – powiedział nadinsp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji.

Nowoczesny budynek biurowy wraz z pomieszczeniami dla specjalistycznych pracowni zostanie wybudowany przy ulicy Mansfelda, po sąsiedzku z obiektami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i pozwoli wszystkim specjalistom pracować w jednym miejscu – bo obecnie eksperci laboratorium kryminalistycznego rozlokowani są w różnych pomieszczeniach biurowych KWP w Poznaniu. Teraz będą mieć do dyspozycji sześciopiętrowy budynek z najnowocześniejszym w Polsce sprzętem laboratoryjnym, a praca w jednym budynku pozwoli na skrócenie czasu badań, co zaowocuje większą skutecznością pracy policjantów.

– Cieszę się, że policyjni eksperci będą mieć wreszcie dobre warunki do pracy – powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego prezydent Jacek Jaśkowiak. – Budowa tego nowoczesnego laboratorium to kluczowa inwestycja, która pozwoli zwiększyć wykrywalność przestępstw kryminalnych, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Poznania.

Z rozpoczęcia inwestycji cieszy się także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.
– To ważny i długo oczekiwany dzień dla wielkopolskich policjantów i mieszkańców województwa – powiedział nadinsp. Piotr Mąka. – Jeszcze niedawno był w sferze marzeń, a dziś stoimy przed murami wychodzącymi z ziemi. Możemy patrzeć na tę inwestycję z dumą.

Poznańskie Laboratorium Kryminalistyczne rocznie wykonuje około 7 tysięcy ekspertyz na potrzeby jednostek z całego województwa wielkopolskiego. Tylko w 2022 roku przebadało między innymi: 206 kg narkotyków (w tym kokainy, amfetaminy, metamfetaminy); 3 256 próbek krwi na zawartość alkoholu pobranych od kierowców; 10 296 próbek DNA; 4 293 części samochodowych i pojazdów; 745 jednostek broni i amunicji.

To jedno z największych policyjnych laboratoriów w kraju, zatrudniające 54 funkcjonariuszy policji i 17 pracowników cywilnych, posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji w obszarze badań genetycznych oraz daktyloskopijnych i spełnia wymagania europejskich laboratoriów kryminalistycznych. 21 pracujących tam specjalistów pełni także funkcję biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Budynek ma być gotowy do użytku za dwa lata. jego budowa będzie kosztować ponad 110 mln zł.

Strona głównaPoznańBudowa laboratorium kryminalistycznego w Poznaniu trwa. Wmurowano kamień węgielny