Brama garażowa uchylna: czy warto ją wybrać?

Brama garażowa uchylna jest jedną z popularniejszych i chętniej wybieranych. Posiada ona szereg zalet, jak prosta konstrukcja i niezawodne działanie, które przemawiają za jej kupnem.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy spełni ona Twoje oczekiwania i sprawdzi się w Twoim garażu, sam zobacz, co musisz o niej wiedzieć.

Brama garażowa uchylna o prostej budowie

Omawiana brama otwiera się poprzez odchylanie się jej skrzydła. Jego dolna część podnosi się łukowatym ruchem do góry, a w tym samym momencie, górna część skrzydła wsuwa się do garażu, dzięki zamontowanym pod sufitem prowadnicom. Po skończeniu otwierania, całe skrzydło bramy ustawione jest równolegle do sufitu i znajduje się tuż pod nim.

Oprócz bramy uchylnej z prowadnicami, rynek oferuje modele z alternatywnym mechanizmem otwierania – tzw. „nożycowym”. W jego przypadku, wspomniany mechanizm odpowiada za jednoczesne unoszenie i podpieranie skrzydła bramy. Jej otwieranie jest dużo cichsze, niż modeli z prowadnicami, a także (w przeciwieństwie do nich) nie wymaga wiele wolnej przestrzeni.

Więcej o bramach uchylnych: https://www.hormann.pl/prywatni-inwestorzy/bramy-garazowe/bramy-uchylne/.

Brama do garaży z podjazdem

Brama garażowa uchylna sprawdzi się tylko w tych garażach do których prowadzi dość długi podjazd. Jej otwarcie, ze względu na wysuwające się na zewnątrz garażu skrzydło, wymaga bowiem około 1,5 m wolnej przestrzeni na podjeździe. Jeśli więc Twój garaż graniczy bezpośrednio z ruchliwą ulicą lub ma bardzo krótki podjazd, brama uchylna nie będzie trafną decyzją.

Pamiętaj też, że elementy konstrukcyjne bramy, skrócą przestrzeń pod sufitem o około 20 cm. Dodatkowo, modele montowane w otworze wjazdowym a nie za nim, zmniejszą jego wysokość i szerokość o kilka cm. Brama ta przeznaczona jest tylko do garaży jednostanowiskowych, bowiem jej skrzydło nie przekracza 3 m szerokości. Możesz za to zamontować ją w garażu o niskim nadprożu.

Brama, którą łatwo uszczelnić

Brama garażowa uchylna nie posiada po swoich bokach prowadnic, które osłaniałyby miejsce styku skrzydła z ramą. Oznacza to, że w miejscach tych mogą powstać nieszczelności. Ich usunięcie jest jednak proste – wystarczy, że użyjesz odpowiednich uszczelek. Pamiętaj jednak, aby po uszczelnieniu bramy, wykonać w garażu otwory wentylacyjne, które zapobiegną rozwojowi pleśni.

Nieszczelności bram uchylnych nie są dużym problemem, jeśli posiadasz nieogrzewany garaż wolnostojący. Jeżeli natomiast znajduje się on w bryle budynku lub zainstalowałeś w nim ogrzewanie, doszczelnienie bramy jest koniecznością. Uchroni ono ciepło przed ucieczką i nie narazi Cię na zwiększone koszty zużycia energii.

Dobra izolacja termiczna bramy

Oprócz uszczelnienia bramy zwróć też uwagę na jej izolację termiczną. Bramy ocieplone są oczywiście droższe, ale warto w nie zainwestować. Dzięki temu nie tylko nie będziesz marnować energii, ale także uchronisz skrzydło drzwi przed szronieniem się wewnątrz garażu. Pamiętaj, że im grubsza warstwa izolacyjna, tym lepiej.

Ocieplenie bramy może być wykonane ze styropianu lub folii refleksyjnej. Wybierając bramę sprawdź koniecznie, jakim współczynnikiem przenikania ciepła [U] się ona charakteryzuje. Nie powinien być on większy niż 1,3 a od roku 2021 nie powinien przekroczyć wartości 1,1.

Brama z bezpiecznym napędem

Twoja brama garażowa uchylna, może być otwierana ręcznie lub automatycznie, za co odpowiada umieszczony pod sufitem siłownik i odbiornik radiowy. Dzięki temu nie będziesz zmuszony wysiadać z samochodu. Wystarczy, że użyjesz pilota. Pamiętaj jednak, że w przypadku awarii prądu lub napędu, ręczne otwieranie bramy będzie wymagać użycia siły.

Swoją bramę powinieneś wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia (np. fotokomórki), które zatrzymają ją zawsze wtedy, gdy na jej drodze pojawi się jakiś obiekt. Zapewni to bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie. Montaż zabezpieczeń nada bramie pełnej funkcjonalności, przez co stanie się ona idealnym wyborem dla tych osób, które lubią niedrogie i skuteczne technologie.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: