Bon Turystyczny także dla tych, którzy złożyli wnioski w tym roku

wakacje, morze, plaża fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obecnie z bonu turystycznego mogą skorzystać także ci rodzice, którzy złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Zmiana dotyczy dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik – grudzień) – one same i ich rodzice także mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli wniosek o 500 plus został złożony po 31 grudnia 2021 r.

– Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł – przypomina Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku, także mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego.

Polska Organizacja Turystyczna informuje, że dotychczas aktywowanych zostało ponad 3,4 miliona bonów, a do przedsiębiorców turystycznych z tytułu płatności bonami trafiło ponad 2,2 miliarda złotych.
– Rodzice uprawnieni do świadczenia, którzy do tej pory nie aktywowali przysługujących im bonów wciąż mogą to zrobić i skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego jeszcze do 30 września tego roku – wyjaśnia Przemysław Marczewski z POT. – W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej. Polska Organizacja Turystyczna przygotowała także dla wszystkich beneficjentów programu prosty przewodnik, jak pobrać bon turystyczny, jak aktywować dodatkowe świadczenie dla dziecka z niepełnosprawnością i co zrobić, jeśli beneficjent nie widzi na swoim profilu PUE ZUS zakładki z bonem.

Rodzice mogą bonem turystycznym zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym, opłacić jednodniową wycieczkę bez noclegu – o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie – lub zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę.

– Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, z której korzysta już ponad 10 mln osób – dodaje Marlena Nowicka. – Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Podczas transakcji opiekun otrzymuje indywidualny kod, który potwierdza transakcję i służy do płatności Polskim Bonem Turystycznym. Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać, dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22-11-22-111.

W Wielkopolsce aktywowano 345.281 bonów na kwotę 299.922.750 zł. Do aktywacji zostało jeszcze 89.018 bonów na kwotę 62.117.250 zł.

Podziel się: