Bociany wracają do Wielkopolski!

Bociany fot. pixabay

Pierwsze pojawiły się bociany czarne – Nadleśnictwo Bolewice poinformowało o ich przylocie już 16 marca. A 19 marca pierwszy bocian pojawił się także w najsłynniejszym polskim gnieździe w Przygodzicach. To już naprawdę wiosna!

Powrotu bocianów wypatrywali ich miłośnicy od początku marca, mimo że warunki atmosferyczne nie były dobre i jak wynikało z danych ornitologów – ptaki nadal przebywały w Afryce i nic nie wskazywało na to, że szykują się do podróży.

Ale już 11 marca Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze poinformowało o pojawieniu się bociana białego na gnieździe w Oskiej Pile w gminie Międzybórz, przy południowej granicy Wielkopolski. Bociany w tym rejonie były widywane już na początku marca – ale prawdopodobnie były to ptaki, które zimowały w Polsce.

Bocian w gnieździe w Przygodzicach pojawił się natomiast 19 marca po godzinie 16.00, jak informuje profil “Bociany z Przygodzic” na Facebooku. I to już na pewno bocian, który przyleciał z Afryki, bo po wylądowaniu w gnieździe zajął się pielęgnacją upierzenia, co zazwyczaj bociany robią właśnie po długiej podróży.
“Na Józefa świętego, przylatują ptaki jego”. Staropolskie przysłowie spełniło się co do joty” – czytamy na profilu “Bociany z Przygodzic”. Rok temu bociany pojawiły się w tym gnieździe znacznie później, bo 31 marca.

Przyleciały już także bociany czarne. Nadleśnictwo Bolewice (niedaleko Nowego Tomyśla) poinformowało już 16 marca: “W jednym z naszych gniazd bocianów czarnych, w którym mamy zamontowaną fotopułapkę dziś, właśnie przed chwilą, pojawił się pierwszy bocian. Pewnie od razu przystąpi do sprzątania i odnowienia gniazda, by było gotowe na przylot partnerki”.

Podziel się: