Blokada wielkopolskiej drogi. Rolnicy protestowali przeciwko budowie obwodnicy

Kalisz, Rynek Główny fot. UM Kalisz

Mieszkańcy miasta i gminy Nowe Skalmierzyce przeprowadzili akcję protestacyjną na drodze krajowej nr 25. Na odcinku ze Skalmierzyc do Fabianowa jeździli po niej ciągnikami. 

Mieszkańcy zapowiedzieli protest na 15 grudnia z powodu budowy obwodnicy Kalisza, jak informują „Fakty Kaliskie”. Mieszkańcom przedstawiono do konsultacji kilka wariantów obwodnicy, a po długich dyskusjach i zmianach zdecydowali się na wariant nr 6 i to on miał być skierowany do dalszych prac. Tymczasem w protokole Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA został zapisany wariant nr 5, który zdaniem mieszkańców jest nie do zaakceptowania.

O proteście poinformował Paweł Świderski, sołtys Boczkowa, wyjaśniając, że wariant 5 dzieli grunty mieszkańców, przy okazji niszczy też systemy melioracyjne i nawadniające. To z kolei pozbawi rolników środków do życia i utrzymania. Sołtys zwrócił też uwagę, że mieszkańcy w ankietach wybrali wariant nr 6, a było to poprzedzone wieloma latami uzgodnień i dyskusji. Dlatego rolnicy postanowili zaprotestować.

Rolnicy jeździli traktorami od godziny 10.00 do 13.00 drogą krajową nr 25 ze Skalmierzyc do Fabianowa. Powodowało to spore utrudnienia i korki na trasie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: