Biskupin: Wojowie, gladiatorzy i bitwy, czyli rozpoczął się festyn archeologiczny

350 rekonstruktorów, pełne ognia bitwy, ale także pokazy mody i przysmaki dawnej kuchni. Jubileuszowy, 25. już festyn archeologiczny w Biskupinie pełen jest wyjątkowych atrakcji.

Organizatorzy na jubileusz przygotowali te pokazy z poprzednich edycji, które cieszyły się największym zainteresowaniem zwiedzających. Na festynowej scenie zostaną więc zaprezentowane wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Specjaliści opowiedzą nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji, a także pokażą, w jaki sposób transportowano blok piaskowca do budowy piramid.

Pole bitwy zamieni się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczą również gladiatorzy. W obozach wojskowych będzie można oglądać broń i uzbrojenie starożytnych wojowników, no i poznać barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.

Do walki na polu bitwy staną również wojownicy wczesnośredniowieczni. Będzie też pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów – i wszyscy sami się przekonają, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Będą tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy, a wszystko to z przysmakami dawnej bałtyjskiej i słowiańskiej kuchni. Będzie również okazja do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów!

Chętni będą mogli odwiedzić również Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym zostanie zaprezentowana ceremonia parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologia Japonii. Można się będzie wybrać także do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski!, w której odbędą się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentują polscy archeolodzy. Będą też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.

Festyn potrwa do 22 września, a można go odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, natomiast w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00. Będzie co podziwiać przez 9 dni trwania festynu!

Biskupin.pl, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: