12 WBOT przysięga fot. WBOT

Biedrusko: Terytorialsi złożyli przysięgę

Podczas szkolenia podstawowego, w pocie czoła udowadniali, że chcą być żołnierzami. 10. lipca na placu jednostki w Biedrusku przysięgali służbę ojczyźnie. Od dziś 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma 51 nowych żołnierzy.

“Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej…” – słowa roty przysięgi wypowiedziało dziś 30 mężczyzn i 21 kobiet. Uroczystość jest zwieńczeniem ciężkiej pracy ochotników podczas szkolenia podstawowego. Wśród przysięgających znaleźli się m.in. uczniowie i studenci, elektryk, mistrzyni karate, instruktorka jeździectwa, pielęgniarka czy sędzia piłki nożnej.

To już dziewiętnasta przysięga w 12 WBOT. Tym razem jest ona zwieńczeniem pierwszej, tegorocznej edycji „Wakacji z WOT” – ochotnicy zostali powołani do służby 25. czerwca, by odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Kandydaci musieli przywyknąć do życia wojskowego, wczesnych pobudek i intensywnych, często kilkunastogodzinnych ćwiczeń w czasie ekstremalnych upałów.

– Przysięga wojskowa jest wielkim przeżyciem dla kandydatów na żołnierzy, którzy pracowali na tę chwilę każdego dnia podczas szkolenia – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WOT. – Właśnie otworzył się dla nich nowy etap w życiu. Wiem, że to także chwila wzruszenia dla ich rodzin. Obserwowałem, jak przyszli żołnierze radzą sobie podczas szkolenia w Biedrusku i jestem zadowolony z ich osiągnięć. Bardzo się cieszę, że moja brygada rośnie w siłę.

Podczas uroczystości wyróżniono pięciu żołnierzy, którzy zyskali najwyższe noty w trakcie „szesnastki”. Nowi żołnierze zasilą m.in. nowy, 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie k. Piły, 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowo powstały 122 blp w Dolaszewie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

12 WBOT

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze