Biblioteka Raczyńskich po remoncie fot. J. Jaśkowiak FB

Biblioteka Raczyńskich po renowacji. „Remont przywrócił przedwojenny blask”

Wprawdzie renowacja jeszcze trwa, ale zbliża się do końca i prezydent Jacek Jaśkowiak postanowił pochwalić się pierwszymi już wyremontowanymi wnętrzami budynku. „Remont przywrócił przedwojenny blask jego wnętrzom” – napisał w mediach społecznościowych.

„Budynek lada moment zostanie udostępniony mieszkańcom i poznańskiej kulturze” – zapewnił Jacek Jaśkowiak na Facebooku dodając, że nie tylko kulturze. Bo w czasie przebudowy Starego Rynku, gdy dostęp do Wagi i ratusza będzie utrudniony albo całkiem niemożliwy, to właśnie w efektownych, odnowionych wnętrzach Biblioteki Raczyńskich będą się odbywać śluby cywilne.

Przypomnijmy, że renowacja i modernizacja starego, zabytkowego budynku Biblioteki Raczyńskich, a także części bibliotecznych zbiorów trwa od 2017 roku dzięki funduszom unijnym. Budynek wróci do funkcji bibliotecznej, w pomieszczeniach na pierwszym piętrze ponownie pojawią się książki, a w całym budynku, w zmodernizowanych wnętrzach – będą prowadzone działania artystyczne i edukacyjne.

Całkowita wartość projektu wynosi 20 639 047,69 zł, w tym dofinansowanie (wkład Funduszy Europejskich) 14 220 940,68 zł.