pieniądze fot. pixabay

Bezrobocie w Polsce niepokojąco rośnie

Ekonomiści alarmują, że w styczniu stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 6,5 proc. A to oznacza, że zbliża się ono do poziomu sprzed trzech lat.

Jak informuje money.pl, wzrost dało się zauważyć już w grudniu ubiegłego roku – wtedy stopa bezrobocia wynosiła 6,2 proc. W listopadzie to było 6,1 proc., a wcześniej, od czerwca, pozostawała bez zmian.

Jednak ekonomiści oceniają, że wzrost jest tradycyjnym wzrostem sezonowym i biorąc pod uwagę warunki, czyli pandemię, jest on stosunkowo niewielki.

Mimo to, jak zauważa money.pl, wskaźniki niepokoją, bo stopa bezrobocia rejestrowanego zbliżyła do poziomu notowanego po raz ostatni na początku 2018 roku. Zarejestrowanych bezrobotnych według danych na koniec stycznia mieliśmy 1 090 400, czyli o 43 900 więcej niż w grudniu oraz o 168 200 więcej niż w styczniu rok temu.

Nowo zarejestrowanych bezrobotnych mamy natomiast 115 100 tys. i to o 9,2 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o 25,5 proc. mniej niż przed rokiem.

Mimo to jednak ekonomiści uważają, że utrzymujące się obostrzenia nie przyniosły poważniejszych negatywnych skutków dla rynku pracy.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze