Będzie można wejść na Kopiec Wolności w Poznaniu! To jedna z nielicznych okazji, żeby wejść na szczyt

fot. Sławek Wąchała

Jak poinformowały Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, 3 maja Kopiec Wolności będzie znów otwarty dla zwiedzających. Przypomnijmy, że to jedna z nielicznych okazji, żeby wejść na szczyt kopca i podziwiać panoramę Poznania.

„Z okazji Święta Konstytucji 3 maja, otwieramy dla zwiedzających Kopiec Wolności nad jeziorem Maltańskim” – poinformował POSiR na swoim profilu na Facebooku. – „Na szczyt będzie można wejść 3 maja w godzinach 10.00 – 19.00”.

Przypomnijmy, że dla zwiedzających Kopiec Wolności w Poznaniu nie jest dostępny na co dzień. Ze względu na jego konstrukcję nie może przebywać na nim zbyt dużo osób w tym samym czasie, więc można go odwiedzać tylko podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych – a i wtedy na szczycie nie może przebywać więcej niż 20 osób na raz. Ostatnio taka okazja była 11 listopada 2022 roku.

Budowę obiektu rozpoczęto w 1919 roku (trwała trzy lata). Niestety nie przetrwał on II wojny światowej – został rozebrany w czasie okupacji hitlerowskiej i został odbudowany dopiero w latach 80., częściowo dlatego, że trzeba było coś zrobić z ziemią pozostałą po pogłębieniu jeziora Maltańskiego. Obecnie kopiec liczy sobie około 100 metrów, przeszedł kilka modernizacji, podczas których zamontowano na nim m.in. oświetlenie, które sprawia, że Kopiec Wolności wyjątkowo efektownie prezentuje się w nocy.

Podziel się:

Ostatnio dodane: