hulajnogi fot. pixabay

Będą zmiany w przepisach o elektrycznych hulajnogach

Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych. Kierujący hulajnogami będą musieli przestrzegać wielu ograniczeń.

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, zgodnie z propozycją resortu sprawiedliwości kierujący hulajnogą będzie mógł nadal jeździć chodnikiem, ale nie będzie mógł przekraczać prędkości 8 km na godzinę i zawsze będzie musiał ustępować pierwszeństwa pieszym. Na ulicy będzie mógł jechać z prędkością 20 km, a po drodze rowerowej – 25 km na godzinę. Za przekroczenie prędkości będzie dostawał mandaty tak samo jak każdy inny uczestnik ruchu.

Zostanie także uporządkowana sytuacja prawna takich pojazdów jak hulajnogi czy rowery elektryczne, segwaye czy transportery elektryczne dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie będą określane jako UTO – urządzenia transportu osobistego i by mogły wyjechać na chodnik czy ulicę, będą musiały spełniać odpowiednie kryteria. Nie będą mogły być szersze niż 0,9 m i dłuższe niż 1,25 m, przeznaczone tylko dla jednej osoby i wyposażone w napęd elektryczny oraz oświetlenie. Nie będą też mogły rozwijać większej prędkości niż 25 km na godzinę – z wyjątkiem wózków inwalidzkich.

Wszystkie te pojazdy będą podlegały kontrolom stanu technicznego i jeśli będzie on nieodpowiedni – właściciel może dostać nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

Kiedy przepisy wejdą w życie – jeszcze nie wiadomo.

1
Dodaj komentarz

avatar
Paweł
Paweł

Ale co ma zero do tego? Znów żyjemy w czasach o których śpiewał Kazik w “Kołysance stalinowskiej”. Żeby tylko za rok nie trzeba było cytować słów piosenki “Obława”…