Barwny korowód i mnóstwo atrakcji na dożynkach w Poznaniu. Co się jeszcze będzie działo?

dożynki, Poznań fot. UMP

Korowód dożynkowy, jarmark, wioska ginących zawodów, występy na dożynkowej scenie, a dodatkowo – XXV Święto Chleba. Miasto zaprasza 2 września na dożynki tradycyjnie już do parku Wilsona.

– Dożynki to tradycyjne święto, ukoronowanie trudu rolników i ogrodników, symboliczne zakończenie żniw – mówi Gerard Hajgelman, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. – To też wydarzenie, które odnosi się do poznańskiej gospodarności i zaradności, tak charakterystycznej dla naszej tożsamości. Dożynki będą okazją do wpuszczenia odrobiny wiejskiego stylu życia do centrum miasta. Dodam, że w Poznaniu mamy ponad 7,5 tys. hektarów pól, sadów, szklarni i łąk, podzielonych pomiędzy 730 gospodarstw rolnych i około 200 ogrodników.

Dożynki rozpoczną się tradycyjnym korowodem, który wyruszy o godz. 14.00 spod kościoła pw. św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej, w którym wcześniej odbędzie się dożynkowa msza św. Uczestnicy korowodu, pod wodzą Orkiestry Miasta Poznania, przejdą ulicą Śniadeckich do parku Wilsona, gdzie o godz. 15.00 w muszli koncertowej rozpocznie się obrzęd dożynkowy, przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej.

Po obrzędzie, gdy już wszyscy podzielą się chlebem upieczonym z pierwszego tegorocznego ziarna i obejrzą wieńce dożynkowe, na scenie będzie można obejrzeć spektakl muzyczny Teatru Mozaika, zobaczyć koncert zespołu folkowego Tytka oraz podziwiać pokazy zumby. Między występami będą się odbywać konkursy wiedzy o piekarstwie i rolnictwie, a na finał wystąpi zespół Fanfara Awantura.

W tym roku dożynkom towarzyszy też doroczne Święto Chleba, odbywające się w tym roku już po raz 25., a organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Tradycyjnie będzie można podziwiać najróżniejsze pieczywo, dowiedzieć się wiele o tajnikach piekarstwa, no i oczywiście zrobić zakupy…

Będzie też oczywiście wioska ginących zawodów z warsztatami garncarskim, zielarskim, powroźnika, łyżkarza oraz wyposażeniem dawnego gospodarstwa chłopskiego. Będą pokazy florystyczne, wystawa gołębi i królików, warsztaty z pierwszej pomocy i animacje dla dzieci, a także zwyczajowa grochówka z kotła.

Podziel się: