Bakterie w wodociągu. Sanepid ostrzega przed piciem wody

fot. unsplash (zdjęcie ilustracyjne)

Wodę z wodociągu Janków można pić tylko po przegotowaniu, jak ostrzega Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu. W wodociągu, który dostarcza wodę do pięciu miejscowości gminy Żelazków, stwierdzono zanieczyszczenie bakteriologiczne.

PSSE w Kaliszu 2 lutego wydała komunikat w tej sprawie, informujący, że woda z tego wodociągu, z której korzystają miejscowości Janków, Złotniki Wielkie, Złotniki Małe, Goliszew i Strugi nadaje się do celów konsumpcyjnych, a więc picia, mycia warzyw i owoców, przygotowania posiłków lub mycia naczyń tylko po przegotowaniu. Natomiast niemowlęta i dzieci do 3 roku życia w ogóle nie powinny jej pić i im należy podawać tylko wodę butelkowaną.

Powodem wydania ostrzeżenia jest zanieczyszczenie bakteriologiczne. W wodociągu zostanie przeprowadzona dezynfekcja – w tym czasie w wodzie będzie można wyczuć większe stężenie chloru – po czym woda ponownie zostanie zbadana, dla sprawdzenia, czy jej parametry po dezynfekcji są właściwe.

Natomiast 3 lutego PSSE w Kaliszu wydała komunikat dotyczący jakości wody z wodociągu publicznego w Michałowie. Tę wodę co prawda można pić bez ograniczeń, ale jej jakość uległa pogorszeniu pod względem parametrów fizyko-chemicznych i odbiega od wymagań obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia w zakresie związków żelaza, manganu, wartości mętności oraz barwy wody. Sanepid wyjaśnia jednak, że przekroczenia te nie mają negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów, mogą jedynie obniżać cechy organoleptyczne wody (powodować brunatne zabarwienie armatury lub przebarwienia bielizny podczas prania).

Podziel się:

Ostatnio dodane: