Awaria na PKP: Intercity apeluje o rozważenie rezygnacji z podróży. Czy to był cyberatak?

PKP Poznań PKL fot. Sławek Wąchała

Od rana trwa awaria systemów sterowania ruchem LCS na PKP w całej Polsce. Jest znacznie gorzej niż się początkowo wydawało – to zmasowana awaria aż 19 LCS. Intercity apeluje o rezygnację z podróży, a opóźnienia w całym kraju sięgają już kilku godzin i nie wiadomo, kiedy się skończą.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, padły LCS-y wykonane przez jednego z dostawców – te wykonane przez innych działają nadal normalnie. To jednak, że inne działają, nie wyklucza możliwości ataku hakerskiego.

„Działa już specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów” – zapewnił Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – „Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji”.

Jednak PKP Intercity opublikowało dziś też komunikat, że „w związku z występującymi na sieci kolejowej usterkami urządzeń sterowania odpowiedzialnymi za prowadzenie ruchu kolejowego prosimy o rozważenie rezygnacji z podróży naszymi pociągami 17 marca br. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego”.

Jak podaje „Niebezpiecznik”, nikt na razie oficjalnie nie mówi o cyberataku, bo przyczyny cały czas są badane i potrzeba więcej informacji. Ale jak poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, „w związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa”.

Podziel się:

Źródło: TT / PKP