Autostrada A2 zostanie sprzedana?

autostrada A2 fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Sebastian Kulczyk kończy przygotowania do sprzedaży autostrady A2. Jest już chętny na jej przejęcie – to francuski fundusz Meridiam – a możliwość przejęcia autostrady jest obecnie analizowana przez Komisję Europejską.

Informację o planowanej sprzedaży autostrady podał “Puls Biznesu” informując, że jest już zainteresowany kupnem – to francuski fundusz Meridiam. Przypomnijmy, że chodzi o odcinek od Konina do Świecka o długości 255 km, który wybudowały dwie spółki: Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Wielkopolska SA II. Obecnie zarządza nią spółka Autostrada Wielkopolska SA w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt budowy wyniósł 2,4 mld euro.

Teraz według Pulsu Biznesu Sebastian Kulczyk chce sprzedać swoje udziały w obu spółkach, a Meridiam, który obecnie ma 26,3 proc. udziałów w jednej i 40 proc. w drugiej spółce, miałby docelowo mieć 100 proc. Kwota, jaka miałby na to wyłożyć, to nawet 700 mln euro. Dodatkowo fundusz miałby kupić także akcje spółki Autostrada Eksploatacja oraz firmy budowlanej A2 Route.

Komisja Europejska już otrzymała zgłoszenie koncentracji w trybie art. 4 Council Regulation No 139/2004, czyli unijnych przepisów dotyczących fuzji i przejęć, jak informuje gazeta i analizuje tę sytuację. Ale tak analiza, jak i sama sprzedaż, to długi i skomplikowany proces. Warto dodać, że koncesja dla autostrady A2 jest ważna do 2037 r.

Podziel się: