policja fot. Sławek Wąchała

Atak na szopkę betlejemską. Pod okiem monitoringu!

Policja zatrzymała czterech mężczyzn, z których jeden zdewastował szopkę betlejemską i zabrał z niej baranka. Sprawców udało się zatrzymać dzięki czujności operatorów miejskiego monitoringu.

Około godziny 3.20 pracownik Straży Miejskiej obserwując obraz z kamery monitoringu miejskiego na placu Wolności zwrócił uwagę na czterech młodych mężczyzn, którzy zatrzymali się przed szopką betlejemską.
– Jeden z nich najpierw kopał, a później wyciągnął pałkę teleskopową i uderzał nią w figurki znajdujące się w szopce – opisuje Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – Urwał kilka elementów, a następnie wyrywał figurkę baranka i zabrał ją ze sobą. Żaden z kolegów nie próbował mu przeszkodzić, a wręcz przeciwnie, odchodził z barankiem przy ich aplauzie.

Operator monitoringu natychmiast powiadomił o dewastacji dyżurnego KP Stare Miasto, a później śledził dalszą drogę rozbawionej czwórki, by móc na bieżąco informować policjantów, gdzie są. To dzięki temu patrol bardzo szybko zatrzymał ich na ulicy Nowowiejskiego i bezbłędnie rozpoznał, któ©y z mężczyzn odpowiada za dewastację szopki betlejemskiej.

W minionym roku operatorzy monitoringu miejskiego wychwycili 5849 zdarzeń, wymagających interwencji straży miejskiej (5076) bądź policji (773), między innymi dotyczących: picia alkoholu w miejscach objętych zakazem i osób pijanych (2279 przypadków), osób, które leżały w miejscach publicznych i wymagały udzielenia pomocy (911), awarii i uszkodzeń infrastruktury drogowej (861), uchybień porządkowych (603), żebrzących i bezdomnych (233), bójek, rozbojów i kradzieży (95) oraz dewastacji mienia (68).

Najwięcej zdarzeń wychwycono na Starym Mieście (2753), na Grunwaldzie (1029), na Nowym Mieście (621), na Wildzie (576), na Północy (465), a na Jeżycach (423). Na podstawie zgłoszeń zaobserwowanych przez operatorów policjanci zatrzymali 197 osób, sprawców przestępstw, między innymi za: posiadanie substancji psychoaktywnych (105), bójki, rozboje, kradzieże, pobicia (45), osoby poszukiwane listami gończymi (11), dewastację mienia (11) i spożywanie alkoholu (nieletni) – (10).

Źródło: SMMP