Sprawdzanie zgód TCF
środa, 8 maja, 2024

ASF. Komisja Europejska zdecydowała – Wielkopolska obszarem zagrożonym

Komisja Europejska podjęła decyzję o wyznaczeniu czerwonej strefy zagrożenia w części Wielkopolski. Oznacza to problemy dla producentów żywności.

Urzędnicy unijni zdecydowali, że czerwoną strefą zagrożenia objęte zostaną powiat wolsztyński oraz gminy Rakoniewice i Wielichowo z sąsiedniego powiatu grodziskiego. Wprowadzenie czerwonej strefy zagrożenia jest bardzo dużym problemem dla lokalnych producentów żywności. Zgodnie z przepisami, żeby zorganizować transport trzody, muszą uzyskać zgodę powiatowego lekarza weterynarii, który wcześniej przebada zwierzętom krew, żeby upewnić się, czy nie są zarażone wirusem ASF. Od pojawienia się pierwszych informacji o wystąpieniu wirusa w Wielkopolsce, producenci żywności obawiali się takiego rozwoju wypadków.

ASF. Producenci żywności panikują. “Każdy chce się pozbyć zwierząt”

Komisja Europejska podjęła decyzję o wyznaczeniu strefy zagrożenia w powiecie wolsztyńskim po tym, jak znaleziono tam trzynaście martwych dzików. Badania potwierdziły, że były one zarażone wirusem ASF. Teren na którym znaleziono zwierzęta został ogrodzony 40-kilometrowym płotem, który ma zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Ogrodzenie jest regularnie sprawdzane, a sąsiadujące tereny przeszukiwane w poszukiwaniu martwych dzików.

Decyzją Komisji Europejskiej kilka kolejnych rejonów Wielkopolski znalazło się w żółtej strefie – ochronnej. Są to powiaty: leszczyński (łącznie z Lesznem), nowotomyski i kościański; gminy: Granowo, Kamieniec (powiat grodziski), Stęszew, Buk (powiat poznański) oraz Grodzisk Wielkopolski.

odpowiada za jedną trzecią produkcji wieprzowiny w Polsce. W przypadku rozwoju wirusa ASF należy się przygotować na drastyczne wzrosty cen mięsa. 

Kolejne martwe dziki w Wielkopolsce. Ceny mięsa drastycznie wzrosną?

 

Strona głównaWielkopolskaASF. Komisja Europejska zdecydowała - Wielkopolska obszarem zagrożonym