arcybiskup Stanisław Gądecki fot. Archidiecezja Poznań

Arcybiskup Gądecki apeluje do premiera o złagodzenie obostrzeń dotyczących kościołów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest zdania, że skoro sytuacja epidemiologiczna się poprawiła, to można złagodzić limity obowiązujące w kościołach. Wyraził też “stanowczy sprzeciw” wobec tak drastycznego ograniczania prawa wiernych do praktykowania wiary.

Arcybiskup w liście napisał – jak podaje Onet.pl – że zakażeń koronawirusem jest w Polsce coraz mniej. Tymczasem limit wiernych w kościołach się nie zmienia i nadal obowiązuje taki jak wtedy, gdy w Polsce dzienna liczba zakażeń dochodziła do 30 tys. osób – czyli 15 metrów kwadratowych na osobę, przy czym nie wlicza się do niego osób zaszczepionych. Taki sam limit obecnie obowiązuje siłownie, centra fitness i kluby, a kolejne zmiany rząd zapowiedział dopiero 25 czerwca.

Arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do premiera podkreślił, że Kościół przestrzegał ograniczeń i zachęcał do tego wiernych, udzielał dyspensy przy ograniczeniach w uczestnictwie w nabożeństwach. Dlatego teraz arcybiskup wyraził stanowczy sprzeciw przeciwko temu drastycznemu ograniczaniu praw wiernych, skoro sytuacja epidemiologiczna się poprawiła i nalegał na zmniejszenie obostrzeń obowiązujących w miejscach kultu.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że możliwość praktykowania wiary jest niezwykle ważna dla duchowej i psychicznej kondycji osób wierzących, dlatego restrykcje w tej sferze powinny zostać ograniczone do koniecznego minimum.

 

2 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze