Antoni Gaudi fot. M. Kaczyński, CK Zamek

150 eksponatów, w tym rysunki, rzeźby i meble. Od 5 marca w Centrum Kultury Zamek można oglądać wystawę, której bohaterem jest jeden z najwybitniejszych architektów świata: Antoni Gaudí. To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja jego prac.

Genialny architekt, wizjoner, czarodziej architektury, rewolucjonista architektury i człowiek nie tylko z ogromnym, ale wyjątkowym talentem. Wszystkie te określenia idealnie pasują do bohatera wystawy, któremu zawdzięczamy Sagradę Familię i wiele innych bezcennych dzieł w Barcelonie.

Na wystawie można podziwiać około 150 eksponatów (plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramikę, fotografie, wideo, mapping), pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych. To pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna wystawa prac hiszpańskiego architekta: od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense przez Pałac Güell i domy Calvet, Batlló oraz Milà aż do świątyni Sagrada Família, jego najbardziej znanego dzieła.

– Kiedy mówimy o Barcelonie, a konkretniej o Barcelonie modernistycznej, zawsze przychodzi nam na myśl Antoni Gaudí – mówi Charo Sanjuán Gómez, kuratorka wystawy i dyrektorka Aurea Cultura i Art. – Wraz z upływem czasu wzrasta zainteresowanie i fascynacja jego sztuką i osobą. Z całego świata przybywają rzesze odwiedzających, aby zobaczyć jedyne w swoim rodzaju budynki, dzieła niezwykłego, niemającego sobie równych artysty − architekta Antoniego Gaudíego, który zaskakiwał już w swojej epoce i który zachwyca nas także teraz.

Miłośników jego architektury zachwyca oryginalność form, zdobienia, kolorystyka, bogactwo symboli. Ale kuratorka radzi przyjrzeć się dokładniej.
– Widzimy, że spod formy wyłania się racjonalna struktura, że jego architektura jest cudownie pełna inwencji, innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, stanowiąc owoc jego własnego geniuszu i wyjątkowości. Jest wynikiem badań oraz olbrzymiej, drobiazgowej pracy, której poświęcił całe swoje życie – wyjaśnia.

Można to zaobserwować na wystawie w CK Zamek. Plany, rysunki, makiety, meble, elementy architektoniczne, rzeźby, fotografie z epoki i materiały audiowizualne przybliżają odbiorcy złożoną osobowość wybitnego architekta i jego najważniejsze dzieła w Barcelonie
i jej okolicach: od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense (spółdzielni robotniczej z Mataró), aż do świątyni Sagrada Família (Świętej Rodziny), jego najbardziej znanego dzieła. Poznamy także Palau Güell (Pałac Güell) i domy Calvet, Batlló oraz Milà – ten ostatni, potocznie określany jako La Pedrera (Kamieniołom), jest jednym z mistrzowskich dzieł architektury XX wieku.

Wystawa jest czynna w Sali Wystaw i przestrzeniach Zachodniego Skrzydła Zamku od wtorku do niedzieli g. 12-20, czwartki g. 12-22. Bilety: 30 zł (n), 25 zł (u), 20 zł (grupowe, powyżej 15 osób).

Źródło: CK Zamek

Podziel się: