Andrzej Duda: „Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE”

Prezydent Andrzej Duda w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

Prezydent Andrzej Duda już o godzinie 5.48 rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy. O 8.00 zwołał robocze konsultacje z rządem, dowódcami sił zbrojnych oraz szefami służb specjalnych.

Po spotkaniu prezydent powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest bezprecedensowym aktem gwałtu, niezgodnym z normami prawa międzynarodowego. W ten sposób Rosja wykluczyła się z międzynarodowej wspólnoty.

– Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE – powiedział Andrzej Duda. – Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia.

Prezydent zapewnił o wprowadzeniu odpowiednich procedur na poziomie krajowym, zapewnił też, że cały dzień będzie w kontakcie z przywódcami UE i NATO.

– Mam nadzieję, że jutro spotkamy się w formacie bukaresztańskiej dziewiątki powiedział. – Ale także swoją obecność zapowiadali przewodnicząca Komisji Europejskiej i sekretarz generalny NATO. Chcę zapewnić jeszcze raz z całą stanowczością: stoimy przy Ukrainie. Mam nadzieję, że władze rosyjskie dokonają jeszcze refleksji. Apeluję o pozostawienie Ukrainy w spokoju. Będę czynił wszystko, żeby to co dzieje się na Ukrainie, jak najprędzej zostało zatrzymane.

Podziel się: