Ambasador Irlandii w Poznaniu

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotkał się z Emer O’Connell, ambasador Irlandii, która rozpoczyna swą misję dyplomatyczną w Polsce.

– Pierwszy raz byłam w Poznaniu tuż przed wyborami samorządowymi – mówiła Emer O’Connel. – Gratuluję reelekcji – nie jest łatwo wygrać w pierwszej turze.

Podczas wizyty rozmawiano m.in. o związkach Poznania i Polski z Irlandią.

– Miałem okazję zobaczyć Dublin podczas wizyty z okazji odsłonięcia na O’Connell Street tablicy upamiętniającej Pawła Edmunda Strzeleckiego – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – W Polsce Strzelecki nadal bardziej znany jest jako wielki odkrywca Australii, znaczniej mniej osób wie, jaką wielką pomoc niósł Irlandczykom podczas Wielkiego Głodu.

Związki Poznania z Irlandią są bogate. W stolicy Wielkopolski do najważniejszych irlandzkich inwestorów należą linie lotnicze Ryanair i grupa Origin Enterprices – właściciel firmy Agrii Polska Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją i dystrybucją nowoczesnych nawozów, pasz oraz środków ochrony roślin. Firma Sonalake z kapitałem polsko-irlandzkim w 2018 r. otworzyła w Poznaniu centrum usług IT.

Współpraca kwitnie również na polu nauki i kultury. Na Wydziale Anglistyki UAM działa Pracownia Studiów Celtyckich prowadząca w ramach studiów filologii angielskiej specjalizację celtycką. Studenci mogą działać w studenckim kole języka irlandzkiego oraz uczestniczyć cyklicznych imprezach, np. w tygodniu irlandzkim Seachtain na Gaeilge.

W Poznaniu ma siedzibę Fundacja Kultury Irlandzkiej, która organizuje wiele wydarzeń i projektów, m.in.: “Dni św. Patryka”, projekty edukacyjne “Z Seanem przez świat”, czy “Irlandia w szkole”. W 2018 r. Fundacja zorganizowała Festiwal Filmu Irlandzkiego prezentujący najlepsze współczesne filmy irlandzkie, wybór filmów dokumentalnych oraz animacje.

Autor: UMP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze