Al. Marcinkowskiego w Poznaniu do rewitalizacji. Jest konkurs na projekt

Aleje Marcinkowskiego [fot. Tomasz Dworek]

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie projektu zagospodarowania zielenią i małą architekturą trzeciego odcinka Al. Marcinkowskiego, jak poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Chętni mogą składać dokumenty do 10 stycznia.

Chodzi o odcinek alei od ulicy Solnej do ulicy 23 Lutego, najbardziej zaniedbaną i zniszczoną część ulicy, która obecnie jest połączeniem niechlujnego parkingu i rozjechanych, rachitycznych trawników. O jej wyremontowanie od lat walczy Rada Osiedla Stare Miasto, argumentując, że takie zaplecze dla pomnika patrona alej, Karola Marcinkowskiego, uchybia jego pamięci, no i nie wystawia dobrej opinii miastu.

Zadanie nie było łatwe, głównie ze względu na znajdujący się tam parking, z którego chętnie korzystają przyjeżdżający do centrum, zwłaszcza ci mający interes w sądzie, na policji lub pobliskim placu Wielkopolskim.

Wszystko jednak wskazuje na to, że pierwszy krok do uporządkowania tego terenu został zrobiony: miasto ogłosiło przetarg na opracowanie projektu zagospodarowania zielenią i małą architekturą wraz z wprowadzeniem systemu retencyjno-nawadniającego al. Marcinkowskiego na odcinku od ul. 23 lutego do ul. Solnej.

„Od przyszłego projektanta będziemy oczekiwać przygotowania dwuwariantowego projektu koncepcyjnego (w oparciu o koncepcję autorstwa śp. Prof. W. Krzyżaniaka), a następnie projektu budowlano-wykonawczego na podstawie jednego wybranego wariantu” – napisał na swoim profilu na FB Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który poinformował o ogłoszeniu przetargu.

Zastępca prezydenta poinformował też, że władze miasta będą w tej sprawie konsultować się z Radą Osiedla Stare Miasto, co z kolei niezmiernie ucieszyło staromiejskich radnych, jako że to właśnie oni od lat naciskali na konieczność uporządkowania tego fyrtla.

„Zależy nam, aby ten odcinek Al. Marcinkowskiego zazielenił się i pasował do fragmentu wcześniejszego (na wysokości nowego skrzydła Muzeum Narodowego oraz Biblioteki Raczyńskich)” – napisał Mariusz Wiśniewski – „gdzie rosną drzewa w ciągu pieszym oraz odcinka, na którym kończy się modernizacja w ramach Projektu Centrum, który również będzie wzbogacony o większą liczbę drzew oraz stworzona zostanie kontynuacja pieszego bulwaru środkiem alei”.

Dodatkowo na całym tym obszarze ma powstać system retencyjny z podziemnym zbiornikiem i infrasktrukturą doprowadzającą wodę opadową do systemu nawadniania roślin. Chętni do udziału w przetargu mają czas na złożenie oferty do 10 stycznia.

Podziel się:

Ostatnio dodane: