Akcja straży granicznej na lotnisku w Poznaniu. Ewakuowano dwadzieścia osób

walizka fot. NOSG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu–Ławicy musieli przeprowadzić działania pirotechniczne na lotnisku. Powodem była pozostawiona walizka. Jej roztargniona właścicielka została ukarana mandatem.

Wszystko wydarzyło się 6 kwietnia po południu, gdy patrol strażników granicznych zauważył pozostawiony bez opieki bagaż.
– Analiza ryzyka nie pozwoliła jednoznacznie wykluczyć zagrożenia, zwłaszcza, że pomimo wielokrotnych informacji, nikt nie zgłosił się po pozostawioną walizkę – wyjaśnia ppor. SG Paweł Biskupik, p.o. rzecznika prasowego Komendanta NOSG. – W związku z istniejącym zagrożeniem konieczne było wprowadzenie pełnej procedury stosowanej w tego typu wypadkach, dlatego we wskazany rejon skierowano patrol minersko-pirotechniczny. Określono strefę zagrożenia, która wiązała się z ewakuacją 20 osób. Teren zabezpieczono, a do akcji wkroczył miner pirotechnik Straży Granicznej, który przeprowadził rozpoznanie i prześwietlił porzucony bagaż, użyto także psa szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W wyniku podjętych czynności nie stwierdzono zagrożenia.

W czynnościach brało udział 8 funkcjonariuszy Straży Granicznej wraz z psem służbowym oraz 6 pracowników Straży Ochrony Lotniska. W trakcie działań funkcjonariusze znaleźli też właścicielkę walizki, 23-letnią Polkę. Kobieta przyznała, że przez roztargnienie zapomniała o walizce. Została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Strażnicy graniczni apelują do podróżnych o rozwagę i niepozostawianie bez opieki bagaży.
– Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem szeregu procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego – przypomina rzecznik. – Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 zł, natomiast zarządzający lotniskiem może dochodzić od osoby odszkodowania związanego z kosztami przeprowadzonej akcji i związanymi z tym utrudnieniami na lotnisku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: