Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Adam Szłapka złożył wniosek o kontrolę dostawy środków medycznych z Chin

Poseł ma wątpliwości, czy transport takiej środków medycznych samolotem Antonov An-225 Mrija był zasadny. I wystąpił do NIK o kontrolę w Ministerstwie Aktywów Państwowych, KGHM Polska Miedź S.A. i Grupie Lotos S.A.

Skąd się biorą wątpliwości posła Szłapki?
“Antonov An-225 to najdroższy w eksploatacji samolot towarowy używany głównie do transportu wielkogabarytowego” – wyjaśnia poseł we wniosku. – “Wskazywane jest, że mniejszy Boeing 777 bierze na pokład 112 ton ładunku, co może oznaczać, że 96 ton dostarczonego 14 kwietnia sprzętu można było przetransportować za jednym razem mniejszym samolotem i taniej. Z informacji dostępnych w środkach masowego przekazu wynika też, że koszt lotu do Warszawy to około 1,5 mln zł w ramach przelotu cargo. Jeśli informacja o kwocie 12 mln, jaka została wydana przez państwowe spółki potwierdziłaby się, cena za lot cargo byłaby 11 razy niższa niż koszt przelotu An-225. A tym samym zaoszczędzone środki można by było przeznaczyć na zakup większej ilości sprzętu medycznego”.

Przypomnijmy, że 14 kwietnia Antonov An-225 przywiózł do Warszawy 76 ton kombinezonów
medycznych, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek ochronnych, co daje łącznie 96 ton sprzętu medycznego. Jest to masa czterokrotnie mniejsza niż zapowiadana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych – jak o tym informowaliśmy.

Koszt tej operacji, zrealizowanej na zamówienie państwowych spółek KGHM i Lotos, szacowany jest na kwotę 12 mln zł. Dla porównania, rząd Czech, za operację realizowaną mniejszym AN-124, który dostarczył 102 tony sprzętu, zapłacił 1,3 mln euro.

“Sytuacja zaskakuje tym bardziej, że zlecenie mógłby wykonać będący w trudnej sytuacji finansowej PLL LOT, który dysponuje co prawda mniejszą flotą, ale wystarczającą do obsługi ww. zlecenia” – zauważa we wniosku poseł Szłapka. – “Wszystko to rodzi uzasadnione podejrzenia o niegospodarności – trudne do zrozumienia zwłaszcza w sytuacji, gdy weźmie się pod uwagę, że zaoszczędzone środki można by było przeznaczyć na zakup większej ilości sprzętu medycznego. W związku z powyższymi wątpliwościami zwracam się z wnioskiem o kontrolę”.

Poseł złożył też wnioski o dostęp do informacji publicznej do Ministerstwa Aktywów Państwowych i obu spółek Skarbu Państwa.

el

Strona głównaWiadomości z PolskiAdam Szłapka złożył wniosek o kontrolę dostawy środków medycznych z Chin