Adam Szłapka o raporcie NIK: miażdżący dla rządzących. Zwłaszcza dla premiera

Adam Szłapka
Poseł i szef Nowoczesnej zapowiedział, że jeszcze dziś zostanie złożone doniesienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego. – Ułatwimy zadanie NIK – powiedział poseł.

Adam Szłapka odniósł się do opublikowanego wczoraj raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych.
– To jest raport, który jest miażdżący dla rządzących – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Przede wszystkim dla premiera Mateusza Morawieckiego, ale nie tylko dla niego. Jest także miażdżący dla jego zastępców i podwładnych: Jacka Sasina, Michał Grzeszczyka, prezesów spółek Skarbu Państwa i innych instytucji, które uczestniczyły w tym procederze, ale także dla Jarosława Kaczyńskiego, który jest politycznym patronem Prawa i Sprawiedliwości i który podejmuje decyzje.

Premier powinien, jak uważa poseł, odpowiedzieć za próbę zdestabilizowana systemu konstytucyjnego w Polsce, działanie bez podstawy prawnej, naciski na urzędników i domaganie się od nich działania wbrew prawu oraz narażenie Skarbu Państwa na bardzo dużą szkodę.

Zdaniem posła to, co pokazuje ten raport, czyli podjęcie działań nie mających podstawy prawnej i narażenie Skarbu Państwa na bardzo dużą szkodę – już jest dużym złem. Ale dużo gorzej byłoby, gdyby te wybory jednak się odbyły.
– W zasadzie wszyscy, którzy uczestniczyli w tym procederze, z premedytacją, wiedząc, bo na to były opinie prawne, że działają wbrew prawu – popełniali zbrodnię przeciwko stabilności funkcjonowania ładu konstytucyjnego w Polsce – wyjaśniał poseł. – Wyobraźmy sobie sytuację, że do tych wyborów doszło i został w tych wyborach wyłoniony tak zwany prezydent. Dziś mielibyśmy wiec tak zwanego prezydenta, którego mandat byłby podważany i byłby podważany słusznie, ponieważ te wybory byłyby po prostu nielegalne. Tego w tym raporcie nie ma, bo do tych wyborów ostatecznie nie doszło.

Raport NIK jest też – jak uważa poseł – dowodem na to, że inicjatorzy wyborów kopertowych nie cofną się przed niczym, by w pałacu prezydenckim umieścić swojego człowieka, Andrzeja Dudę. Przypomniał, że posłowie Koalicji Obywatelskiej od roku o tym informowali.
– To między innymi dzięki działaniom Małgorzaty Kidawy-Błońskiej te wybory zostały zablokowane – podkreślił.

Cały raport jest, jak podsumował Adam Szłapka, bardzo wnikliwym i rzetelnym aktem oskarżenia wobec Mateusza Morawieckiego i powinna nim bezwzględnie zająć się prokuratura.
– Ułatwimy zadanie NIK i ja złożę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział poseł. – Zdaję sobie sprawę, że takich zawiadomień będzie więcej, NIK pewnie też złoży zawiadomienie, ale uważam, że nie ma na co czekać.

Przewodniczący Nowoczesnej chce także, by przesłuchano Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie, w charakterze świadka. Jego zdaniem premier nie podjąłby takich decyzji w sprawie tych wyborów, gdyby nie miał nad sobą ochronnego parasola politycznego – a taki mógł mu zapewnić jedynie prezes Prawa i Sprawiedliwości. Powinna też zostać powołana specjalna sejmowa komisja do zbadania tej sprawy i tego raportu – zamierza złożyć taki wniosek – która zajmie się także wyjaśnieniem roli służb w sprawie ewentualnego wywierania nacisków i zastraszania Mariana Banasia, prezesa NIK. Wspomniał o tym sam prezes Banaś podczas konferencji prasowej, na której prezentował raport: do delegatur NIK w całym kraju trafiły informacje o podłożeniu bomb, a służby dodatkowo przeszukały jego mieszkanie ze względu na informacje o rzekomym planowanym samobójstwie jego syna.