Podwyżki dla posłów. Opozycja uważa że będą kolejne!

Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki
Poselskie zarobki mają wzrosnąć o 600 złotych i to pierwsza tak wysoka podwyżka od wielu lat. Posłowie dowiedzieli się o tym podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych od Agnieszki Kaczmarskiej, szefowej kancelarii Sejmu.

Jak informuje “Rzeczypospolita”, obecnie uposażenie poselskie wynosi 8016,70 zł brutto, do tego należy doliczyć dietę w wysokości 2505,20 zł oraz dodatki za zasiadanie w niektórych komisjach. Teraz posłowie dostaną o 631 zł więcej i będzie to pierwsza tak wysoka podwyżka od wielu lat. W 2016 roku PiS chciał przegłosować projekt podwyżki pensji osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, czyli m.in. prezydenta, ministrów i szefów urzędów centralnych, a także posłów, którzy mieli otrzymać 2,7 tys. zł więcej. Jednak projekt wywołał takie oburzenie społeczne, że odstąpiono od jego realizacji.

Jak wyjaśniła szefowa Kancelarii Sejmu, podwyżka wynika z planowanej w 2020 roku przez rząd podwyżki w budżetówce. Minister finansów podjął decyzję o tym, że wynagrodzenia w budżetówce mają wzrosnąć o 6 proc., stąd podwyżki także dla parlamentarzystów, straży marszałkowskiej i pracowników.

Wysokość uposażenia określa się na podstawie mnożnika, ogłaszanego przez prezydenta, oraz kwoty bazowej, ustalanej przez rząd w ustawie budżetowej. Do 2016 roku uposażenie wynosiło 9892,30 zł brutto. W 2017 roku dzięki podwyżce kwoty bazowej podskoczyło do 10 020,80. Dochodziła do tego dieta wynosząca 25 proc. uposażenia.

Opozycja jest zdania, że to pierwsza, ale nie ostatnia podwyżka wynagrodzeń. Takie podejrzenia pojawiły się po ogłoszeniu budżetu Kancelarii Sejmu na 2020 rok, który jest wyjątkowo wysoki i tak skonstruowano, że można w nim zabezpieczyć środki również na większe podwyżki. Plotki o tym, że właśnie w ten sposób Jarosław Kaczyński chce swoim posłom i senatorom zrekompensować obniżkę z 2018 roku, od wielu tygodni krążą po Sejmie.

Rzeczypoospolita, el

Podziel się: