6 tysięcy dzieci w odblaskowych kamizelkach. I czujkami tlenku

Zalasewo, Murowana Goślina i Koziegłowy. To tam w pierwszej kolejności trafiły odblaskowe kamizelki w ramach akcji „Widoczny pierwszoklasista”, którą już osiemnasty raz zorganizował powiat poznański.

Akcja „Widoczny pierwszoklasista” jest nie tylko okazją do wręczenia odblasków.
– W naszej akcji nie tylko rozdajemy elementy odblaskowe, ale również kładziemy duży nacisk na aspekt edukacyjny – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Takie spotkania są bowiem doskonałą okazją, aby przypomnieć maluchom najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w sytuacjach zagrożenia pożarem.

Również dziś zainaugurowany został program z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla mieszkańców powiatu poznańskiego pod nazwą „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”. Jest on organizowany wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
– Taka czujka kosztuje niewiele, a sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie – wyjaśnia starosta poznański. – I o tym również mówimy podczas spotkań z pierwszoklasistkami. Chcemy, aby te dzieci były naszymi ambasadorami i zachęcały rodziców do instalowania takich urządzeń w swoich domach.

Jak przypominają strażacy, domowe czujki tlenku węgla to najprostszy sposób na zabezpieczenie domu przed czadem, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą”. To małe urządzenie wykrywa śmiertelne zagrożenia we wczesnej fazie i wydając sygnał dźwiękowy ostrzega przed czyhającym niebezpieczeństwem.

Przez kolejne dwa tygodnie elementy odblaskowe trafią do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu powiatu poznańskiego. To już 18 edycja tej akcji prowadzonej przez powiat poznański.
Do tej pory rozdano 65 tysięcy kamizelek i elementów odblaskowych.

PP, el