45 lat Polskiego Teatru Tańca: czerwcowa kulminacja

Podziel się!

Dwie premiery: “Śledztwa” w reż. Mikołaja Mikołajczyka i “45” Jacka Przybyłowicza będą mogli obejrzeć poznańscy miłośnicy tańca z okazji kulminacji 45 lat istnienia PTT.

Polski Teatr Tańca jest najstarszym teatrem tego rodzaju w Europie, jest więc co świętować. Dyrekcja przygotowała więc aż dwie premiery, które będzie można zobaczyć 22 i 29 czerwca w ramach festiwalu Malta.

Reklama

Z pewnością nie będą to spektakle łatwe i wymagają od widza pewnego przygotowania. “45” na przykład, który już samym tytułem nawiązuje do jubileuszu PTT, ma formę interaktywnej podróży, w której weźmie udział także publiczność. Wędrówka to nie tylko rozwój twórczy, ewolucja samej koncepcji teatru tańca pod dyrekcja kolejnych szefów – ale także fakt, że przez całych 45 lat istnienia teatr nie miał własnej sceny. To nakładało ograniczenia nie tylko finansowe, ale też twórcze na artystów, zmuszonych do dostosowania się do coraz to innej przestrzeni i innych warunków. Paradoksalnie owocowało to niestandardowymiu, oryginalnymi pomysłami i koncepcjami, w których niejednokrotnie brały udział całe miasta, a Poznań przede wszystkim.

Co z tego pokaże Jacek Przybyłowicz – i jak to pokaże? Choreograf przez wiele lat byl także związany z PTT, co z pewnością znajdzie wyraz w spektaklu. Chętni będą mogli zobaczyć 29 czerwca w Hali nr 2 MTP o godzinie 21.0-0 w ramach programu “Poznań na Malcie”. Nieco wcześniej, bo 22 czerwca, w tym samym miejscu i również o 21.00, będzie można zobaczyć – również premierowy – spektakl Mikołaja Mikołajczyka “Śledztwa”.

Reklama

Oba spektakle wpisują się – jak podkreśliła obecna dyrektor teatru, Iwona Pasińska – w idiom „polski/wielko-polski”, wokół którego jest skoncentrowany program PTT w latach 2016-2020. Ma on prezentować sztukę polską pwostającą w naszym regionie, podkreślając unikatowość i regionalność teatru – ale także uniwersalizm jego dzieł i otwarcie na nowatorskie prądy oraz działania interdyscyplinarne

Mat. pras., el


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar
Reklama