4 najsłynniejsze lampy świata – zainspiruj się nimi!

Zastanawiałeś się kiedyś jakie lampy uchodzą za ponadczasowe i kultowe, pomimo upływu dziesiątek lat? Czy wiesz, która lampa jest najcięższa, a która zdumiewa swoją ceną, zyskując uznanie w oczach miłośników antyków?

W poniższym rankingu przedstawiamy cztery projekty najsłynniejszych lamp, które stanowią za inspirację dla projektantów, architektów i twórców. Sprawdź, które z nich możesz wykorzystać w swoim mieszkaniu, a które powinny znaleźć się na Twojej… liście zabytków, które warto zobaczyć w najbliższych latach. Szeroki wybór lamp do domu, inspirowanych najsłynniejszymi lampami świata, znajdziesz na Swiatloistyl.pl!

Pierwsza lampa naftowa

W zestawieniu najpopularniejszych i najważniejszych, z punktu widzenia historycznego, lamp nie może zabraknąć pierwszego modelu, który dał podwaliny do każdych następnych projektów.

W tym miejscu na wyróżnienie zasługuje pierwsza lampa naftowa, którą skonstruowano w 1853 roku. Co ciekawe – jej pomysłodawcą i twórcą był polski farmaceuta i przedsiębiorca – Ignacy Łukasiewicz. Pomysł na jej stworzenie zrodził się w sposób naturalny, odpowiadając tym samym na potrzeby społeczeństwa. Dotychczas wykorzystywane paliwo (złożone głównie z olejków) nie było tak wydajne, co budziło nie lada frustrację. Szukając pomocy i rozwiązania Łukasiewicz podjął współpracę z Janem Zehem, tworząc wspólnie prototypy wydajniejszej i trwalszej lampy. Jej pierwsza konstrukcja powstała w aptecznej piwnicy, a uzyskany bezbarwny płyn palił się na tyle długo, że stał się inspiracją do dalszych, bardziej zaawansowanych prac.

Dziś bezbarwny płyn nazywany jest naftą, a trwała lampa z czasem zyskała nazwę lampy naftowej. Co ciekawe – wcześniej naftę dodawano do świec, które dzięki temu paliły się dłużej.

Pink Lotus

Pink Lotus to nazwa najdroższej lampy świata, zaprojektowanej przez Tiffany’ego w 1906 roku.  Drogocenna lampa biurkowa przypomina kościelny witraż, a kolorowe, wykorzystane szkła stanowią o jej niezwykłej wartości (estetycznej i finansowej). Ponad 2000 kawałków ręcznie wycinanego i szlifowanego szkła ozdabia podstawa i klosz wykonany z brązu. Łącznie to zestawienie wyceniono na 3 mln dolarów (cena ta została osiągnięta na aukcji w 1997 roku).

Co ciekawe, pierwotnie lampa kosztowała… 30 dolarów, a ten znaczny wzrost podyktowany był nie tylko nowymi trendami i rosnącą popularnością marki, ale także uznaniem i zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów. Co ciekawe oprócz lampy Pink Lotus Tiffany’s w swojej ofercie ma inne, równie drogie projekty. Przykładowo lampa nazywana Magnolią wyceniana jest na 1.76 mln, a lampa Peacock na 1,87 mln dolarów.

W Polsce jedną z najdroższych lamp jest żyrandol Sunsa marki Aqua Creation, który znajduje się na trójmiejskim rynku. Wartość lampy wyceniana jest na około 160 tysięcy złotych ze względu na klosz, który wykonany jest… z jedwabiu.

Lampa Arco

Uznawana za jedną z najsłynniejszych lamp w historii wzornictwa przemysłowego. Pomimo upływu ponad 50 lat nadal jest jedną z najbardziej aktualnych, uniwersalnych i stylowych lamp, wykorzystywanych przez producentów na całym świecie. Nazwa „Arco” z włoskiego oznacza „łuk”, co zdecydowanie najlepiej oddaje kształt stworzonej pierwotnie formy. Lampa powstała w 1962 roku pod dyrektywą włoskich braci Castiglioni, którzy nie spodziewali się, że wygięta w łuk forma zyska tak wielkie uznanie na całym świecie.

Ta ikona designu zyskała tak duże uznanie, że do dziś jest stałą częścią wystawy w Triennale Design Museum w Mediolanie oraz MoMA w Nowym Jorku. Jak podają liczby – jest najlepiej sprzedającym się przedmiotem w historii wzornictwa przemysłowego.

Lampa w Wielkim Meczecie Quaboos i Reflective Flow

Ranking zamykają dwie lampy, które łączy jedna, znacząca cecha. Pierwsza, mieszcząca się w Wielkim Meczecie Sułtana Quaboos w Omanie, uznawana była przez lata za największą z dostępnych lamp sufitowych. Żyrandol waży ponad 8.5 tony i wisi 14 metrów nad dachem majestatyczne świątyni. Średnica lampy wynosi około ośmiu metrów, co w wymiarach przypomina klasyczny domek letniskowy.

To ciężkie oświetlenie sufitowe jest połączeniem imponującego rozmiaru, ale także niezwykle cennych (i ciężkich!), wykorzystywanych materiałów. Żyrandol wykonany jest z kryształów Swarovskiego, które dodatkowo obleczono złotem. Łączna ilość żarówek halogenowych wynosi 1122, dzięki czemu doświetla cały plac służący modlitwom.

Przez wiele lat to właśnie ten majestatyczny żyrandol zajmował pierwsze miejsce pod względem rozmiarów i swojej wagi. Nie tak dawno jego sława musiała ustąpić miejsca ciężej lampie, nazywanej Reflective Flow.

Ten tajemniczo brzmiący żyrandol znajduje się w Omanie i zdecydowanie zdetronizował inne lampy sufitowe. Projekt powstał na cześć władców Kataru i mieści się w siedzibie Al Hitmi. Jego nowoczesna konstrukcja jest niezwykle oryginalna, a 55 tysięcy lampek LED ostatecznie zsumuje się na wagę wynoszącą… 20 ton!

Wymiary lampy wynoszą 28,5 metra długości i 12.5 metra szerokości. Imponujące, prawda?

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: