4 czerwca w Poznaniu. “Musimy przywrócić wartość tej daty”

Tort Wolności, rozświetlenie neonu „Wolność”, koncert donGURALesko, debata w Centrum Kultury Zamek oraz wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” – w ten sposób będziemy świętowali rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.

– Musimy przywrócić wartość tej daty. 4 czerwca powinniśmy obchodzić radośnie, zostawiając jednak również miejsce na refleksję – powiedział Marszałek Marek Woźniak podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystości i dodał także: – Należy się szacunek tym wszystkim, którzy zbudowali dialog i doprowadzili do pierwszych – nie w pełni demokratycznych wyborów – ale jednak przynoszących całkowicie odmieniony Senat i w znacznej mierze odmieniony parlament. Od tego zaczęła się dalsza droga przemian, a wiemy, że ta doprowadziła nas do niekwestionowanych standardów demokratycznych, dzięki czemu Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Bez wejścia na tę drogę, która zaczęła się 4 czerwca ’89 roku, nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy teraz.

Obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce ruszą w Poznaniu już 1 czerwca. Tego dnia przez miasto przemaszeruje barwny pochód – Poznańska Parada Pokoleń, która zakończy trwające ponad 20 dni Dni Rodziny. Parada zakończy się o godz. 16 na placu Wolności, gdzie na mieszkańców miasta czekać będzie Tort Wolności. Liczący 89 kilogramów wypiek w kształcie mapy Poznania zostanie podzielony na ok. 1200 kawałków i rozdany poznaniakom.

W niedzielę, 2 czerwca, w Centrum Kultury Zamek odbędzie się organizowana przez Fundację Malta debata „O potrzebie utopii”. O tym, jak miałaby wyglądać dziś idealistyczna utopia rozmawiać będą: dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Marcin Król, donGURALesko. W dyskusji wezmą też udział zaproszeni goście, którzy zajmą miejsca wśród publiczności. Będą wśród nich m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze i samorządowcy.

O godz. 20.30 na placu Wolności rozpocznie się koncert donGURALesko – „Ani słowa bez nas”. Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował specjalny utwór zatytułowany „20” – na podstawie eseju “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” profesora Timothy Snydera.

Timothy Snyder jest profesorem Uniwersytetu w Yale, specjalizuje się we współczesnych dziejach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w historii nowożytnego nacjonalizmu. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvardzie, jest laureatem prestiżowych nagród. W eseju „O tyranii…” historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne.

Utworowi donGURALesko towarzyszyć będzie teledysk, w którym występuje również profesor Snyder. Jego premiera miała miejsce 18 maja na placu Wolności podczas poznańskiej Nocy Muzeów. Utwór “20” ukaże się na najnowszej płycie rapera “Latające ryby”.

O godz. 22.00 na budynku Arkadii zostanie rozświetlony neon z napisem WOLNOŚĆ – upamiętniający rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu.

Kulminacja obchodów będzie miała miejsce we wtorek, 4 czerwca. Na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy placu Wolności, Al. Solidarności i al. Niepodległości oraz na budynkach.

Na placu Wolności stanie duży telebim. Od godziny 10.00 będzie można na nim oglądać transmisję obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska. W samo południe wszyscy będą mogli razem odśpiewać hymn Polski. We wspólnym śpiewaniu pomogą chóry seniorów i Poznański Chór Chłopięcy pod batutą Jacka Sykulskiego.

Na wystawę „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce” zaprasza Marszałek Marek Woźniak. Wystawę, która powstała we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, można będzie oglądać od 3 do 29 czerwca br. na Szachownicy Starego Browaru w Poznaniu.

Autor: UM op. AS

Dodaj komentarz

avatar