34 Weezdob Collective dla Komedy

Weezdob Collective - Komeda, Ostatnia Restrospekcja fot. Sławek Wąchała
We wtorek 27 kwietnia obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy. 30 maja w ramach cyklu JazZamek w sali Wielkiej zabrzmiała muzyka zespołu Weezdob Collective z albumu-słuchowiska „Komeda, Ostatnia Retrospekcja”.

Jest to intrygująca, przejmująca opowieść dotycząca ostatnich momentów życia Krzysztofa Komedy. Poruszająca historia napisana przez Tomasza Lacha oraz wzbogacona o oryginalną muzykę z nietypowym instrumentarium, jaką tworzy Weezdob Collective, stanowi zupełnie nowe, dotąd nieznane spojrzenie na historię wybitnego kompozytora i pianisty (podczas spotkania w Zamku nie usłyszymy warstwy tekstowej projektu).

Weezdob Collective to jedna z najbardziej rozpoznawalnych grup w Polsce. Powstał w 2014 roku. Artyści zaliczani są do czołówki najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolektyw zdobył m.in.: GRAND PRIX na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, GRAND PRIX na Lotos Jazz Festival – 17. Bielska Zadymka Jazzowa, GRAND PRIX konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, GRAND PRIX XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, GRAND PRIX na Blue Note Poznań Competition 2015.

Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Cechą szczególną formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taką propozycją na polskiej scenie muzycznej.

Wystąpią:
Kacper Smoliński – harmonijka
Kuba Marciniak – saksofon, klarnet
Piotr Scholz – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

CK Zamek

Podziel się: