300 lat Bambrów w Poznaniu. Jaśkowiak: „Poznań zawsze był miastem otwartym i gościnnym!”

Przez Poznań przeszedł barwny korowód upamiętniający 300. rocznicę przybycia Bambrów do Wielkopolski. – Dziękujemy za ostatnie 300 lat wspólnej historii! – skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Pod poznańskim Ratuszem na korowód czekał… herold. – Oto do naszego miasta umęczonego przez wojny, przemarsze wojsk, grabieże i morowe powietrze przybywa pierwsza grupa osiedleńców z wiosek wokół miasta Bamberg, powitajcie ich brawami. Przemierzyli w trudzie i licznych niebezpieczeństwach siedem setek mil. Szli wytrwale prawie pięć miesięcy, od miasta do miasta, przez lasy i od parafii do parafii. Ci wolni ludzie dotarli do nas, aby zasiedlić i odbudować wymarłe, zniszczone i opuszczone wsie podpoznańskie i stać się pełnoprawnymi obywatelami. Okażcie im serce, wyciągnijcie do nich dłoń, zawierzcie im, gdyż ludzie to spokojni, pracowici i bogobojni.

– Poznań zawsze był miastem otwartym i gościnnym! Na początku XVIII wieku z radością przyjęliśmy przybyszów z Bambergu, którzy zasiedlili wyludnione na skutek wojen i zarazy okoliczne wsie – obecnie dzielnice naszego miasta. Nowi osadnicy wzbogacili nas kulturowo i gospodarczo. Dziękujemy za ostatnie 300 lat wspólnej historii! Bez Was Poznań nie byłby dziś taki sam – skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Źródło: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: