28 państw na liście zakazu w ruchu lotniczym

pomoc 1 fot. lotnisko ławica

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym do 28 państw i terytoriów nie będziemy mogli polecieć z Polski. Zakaz obowiązuje do 13 października.

Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 90, z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Wyłączenie z wykazu państw członkowskich UE, EOG i Strefy Schengen ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów. Z kolei wyłączenie Ukrainy wynika z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii obowiązkiem odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające granicę między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską.

Lista państw i terytoriów, które są objęte zakazem lotu:

Argentyna, Bahamy, Bahrajn, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Ekwador, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kuwejt, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Trynidad i Tobago, USA.

Lista pozostałych państw i terytoriów (bez państw UE i Ukrainy) ze współczynnikiem przekraczającym 90 zachorowań na 100 000 osób, o które może być poszerzony zakaz w przyszłości:

Aruba, Andora, Curacao, Gibraltar, Guam, Gujana, Islandia, Monaco, Palestyna, Polinezja Francuska, Portoryko, Saint Martin, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wyspy Turks i Caicos.

W rozporządzeniu zabezpieczono możliwość bezpiecznego i powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 30 września 2020 r. na zlecenie biur podróży.

MSZ, el

Podziel się: