14. Półmaraton Poznań fot. K. Adamska

14. PKO Poznań Półmaraton: Kto był najszybszy?

Zaskoczenia nie było: znów na poznańskiej trasie najszybsi okazali się biegacze z Etiopii i Ugandy. Nie udało się też pobić ani rekordu trasy, ani rekordu kraju. Powodem były warunki – bieg rozpoczął się przy temperaturze zaledwie 3 stopni powyżej zera!

O zwycięstwo walczyło prawie 7 tysięcy zawodników, a najlepszy okazał się Sikiyas Abate z Etiopii, który przebiegł trasę w czasie 1:00:49, nie udało mu się więc pobić rekordu trasy. Wśród kobiet najszybsza okazała się Marcyline Chelangat z Ugandy, która zakończyła bieg z czasem 1:09:23 – i także nie pobiła rekordu trasy.

Najlepszy z Polaków, Krystian Zalewski, dobiegł z czasem 01:03:12, co ostatecznie zapewniło mu 8. miejsce. Zawodnik z Goleniowa podczas tej edycji półmaratonu chciał pobić rekord Polski, ale warunki atmosferyczne zdecydowanie dziś nie sprzyjały biegaczom i zamiar się nie udał. Najlepszą Polka okazała się Izabela Paszkiewicz z czasem 01:11:18, która wśród kobiet zajęła 5. miejsce. Karolina Nadolska, zwyciężczyni jesiennego półmaratonu, nie wystartowała wiosną ze względu na kontuzję.

Zwycięzcy wśród kobiet i mężczyzn dostaną po 10 tysięcy zł. Kolejne 10 tys. otrzymałby biegacz, który pobiłby rekord trasy – ale to się nie udało, jak już wiadomo. Zawodnikom we znaki dawała się nie tylko niska temperatura, ale też silny i zimny wiatr, szczególnie na tych odcinkach, gdy wiał im prosto w twarz.