„Romeos & Julias unplagged. Traumstadt”, czyli Polski Teatr Tańca zaprasza na premierę

Romeos& Julias fot. A. Grabowski PTT
To spektakl przygotowany wspólnie z kolektywem bodytalk z Monachium, który, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, ma stać się przestrzenią do refleksji o skutkach pandemii.

Historia opowiedziana przez Szekspira staje się tu pretekstem do zupełnie innej opowieści – a może jednak nie…? Plaga koronawirusa skonfrontowała nas wszystkich nie tylko ze śmiercią, ale też z koniecznością zachowania dystansu społecznego, a czasami całkowitej izolacji od wszystkich, których kochamy. W takiej sytuacji nasuwają się myśli o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość.

Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.

Czerpiąc z tych inspiracji dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki pragną stworzyć obraz Miasta. Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?

Premierę spektaklu zobaczymy 20 i 21 czerwca o godzinie 20.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8. Bilety w cenie 90 zł za bilet normalny i 50 zł za ulgowy są dostępne w serwisie bilety24.pl i na stronie internetowej PTT w zakładce „Kalendarium”.

„ROMEOS & JULIAS UNPLAGUED.TRAUMSTADT”

Koncepcja i choreografia: Yoshiko Waki
Asystent choreografa: Rene Haustein
Dramaturgia: Rolf Baumgart
Scenografia i kostiumy: Nanako Oizumi
Muzyka: Damian Pielka

Tańczą i współtworzą: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong – Adryańczyk

Asystent produkcji: Marcus Bomski
Koordynator produkcji: Robert Chodyła

Kolektyw bodytalk powstał w 2008 roku. Został założony przez Rolfa Baumgarta, reżysera, kompozytora i autora librett operowych oraz Yoshiko Waki, solistkę niemieckich teatrów operowych i grup alternatywnych, choreografkę współpracującą z zespołami tańca od Hamburga po Hong Kong, niegdyś członkinię słynnego Teatru
Choreograficznego Johanna Kresnika. Ten austriacki tancerz, choreograf i reżyser uznawał teatr za narzędzie krytyki wobec zastanych norm społecznych i politycznych, tworząc spektakle bliskie formule nowego brutalizmu. Prowokacyjne, przesycone silnymi emocjami środki wyrazu, określane przez niemieckich krytyków tańca jako „dionizyjskie”, są również znakiem rozpoznawczym zespołu bodytalk. Kolektyw tworzy teatr silnie zakorzeniony w społeczności lokalnej, angażując się w wiele projektów społecznych. Od 2016 roku zapraszany jest jako artysta – rezydent przez Theater w Pumpenhaus w Münster. Jego prace były wielokrotnie nagradzane, m.in nagrodą Movement-Art za najlepszą niezależną produkcję roku oraz nagrodą dla Autorów i Producentów w Bremie.

PTT