Poznański Lider Przedsiębiorczości 2021 fot. PP
18. edycja konkursu Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości pokazała, że wielu przedsiębiorców poradziło sobie z kryzysem. W czwartkowy wieczór Jan Grabkowski, starosta poznański, wręczył tytuły najlepszym przedsiębiorcom w Metropolii Poznań.

Dokładniejsza diagnostyka nowotworu, wyrób najefektywniejszej metody terapeutycznej w leczeniu onkologicznym – to naukowy projekt, firmy MNM Diagnostics, która w tym roku zdobyła pierwsze miejsce w kategorii start-up. Wśród tegorocznych liderów, w kategorii mikroprzedsiębiorstwo, statuetka trafiła do Medikol Healthcare – autoryzowanego dystrybutora aparatury RTG.

W kategorii mały przedsiębiorca do spółki Drewno Gamrat Grzegorz Marek. Firma od 2004 roku zajmuje się sprzedażą najlepszych wyrobów z drewna stosowanych w budownictwie i branży meblowej. Z kolei w kategorii średni przedsiębiorca I miejsce otrzymała spółka Polychem Systems działająca w branży budowlanej, obuwniczej czy górniczej, do których dostarcza m.in. wysokiej jakości wyroby poliuretanowe.

– Poznański Lider Przedsiębiorczości jest uznaną nagrodą w naszym regionie – podkreślali zgodnie laureaci 18. edycji konkursu. – Trudno nie wykorzystać takiej szansy. To wyróżnienie z pewnością zmotywuje nas do jeszcze cięższej pracy, a jednocześnie przyczyni się do promocji naszych produktów i usług.

Jan Grabkowski, starosta poznański nie ma wątpliwości, że statuetka Lidera może pomóc firmom w trudnych czasach, chociaż sytuacja gospodarcza w naszym regionie mimo pandemii jest bardzo dobra. Liczba podmiotów gospodarczych działających na terenie powiatu poznańskiego wzrosła i wyniosła w 2020 r. już ponad 68 tys.

– Różnorodne działania promocyjne oraz możliwość poddania się ocenie przez fachowców z Grant Thornton z pewnością będzie dla wyróżnionych dużym wsparciem w utrzymaniu dotychczasowej pozycji na rynku – mówił Jan Grabkowski. – Mimo pandemii zgłosiło się wiele firm i to jest nasza wielka radość. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że ludzie z tego terenu są pracowici, bogobojni – ale bez przesady – i przede wszystkim są otwarci na różnorodność. Bo jesteśmy Europejczykami i te wartości, które nam Europa przekazała, doceniamy i będziemy o nie walczyć.

Organizatorem aktualnej edycji bezpłatnego konkursu jest powiat poznański. Zgłaszać mogły się firmy z terenu Metropolii Poznań (Poznania, powiatu poznańskiego, a także podmioty ze Śremu, Szamotuł, Obornik i Skoków). Każdy, kto wystartował musiał poddać się wnikliwej ocenie merytorycznej. Od kilku lat jest ona prowadzona przez ekspertów z firmy Grant Thornton, która ma ugruntowaną pozycję na rynku firm doradczych w Polsce. W kapitule konkursu oprócz samorządowców zasiedli także naukowcy, przedsiębiorcy i bankowcy. W ocenie liczyły się m.in. sukcesy na rynku, ciekawa oferta, wykorzystywane innowacje i nowoczesne metody organizacji pracy, a także czy działalność jest przyjazna ludziom i środowisku.

– Pomimo trudnej sytuacji dla prowadzenia działalności gospodarczej wynikającej z pandemii, firmy, które przesłały wnioski do konkursu reprezentują wysoki poziom, a niektóre mają ciekawe nowe inicjatywy na rozwój biznesu – komentuje Mariusz Maik z Grant Thornton.

W dotychczasowych osiemnastu edycjach konkursu udział wzięło łącznie blisko 900 firm z Poznania oraz powiatu poznańskiego. Oprócz prestiżowego tytułu zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody. Są to bezpłatne studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz staże na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, bezpłatne studia i szkolenia na Politechnice Poznańskiej, obsługę rachunków bankowych na specjalnych warunkach przez PKO BP, bezpłatne stoiska na MTP, bezpłatny pakiet ogłoszeń o pracę na portalu Flexi.pl, bezpłatny staż w Uczelnianym Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM, pakiet profesjonalnych usług doradczo-szkoleniowych oraz wsparcie merytoryczne i infrastrukturalne w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM, a także warsztat kreatywny dla właścicieli i kadry menadżerskiej ufundowany przez Grant Thornton.

Oto Liderzy 18. edycji konkursu:
Kategoria: Startup
Lider: MNM Diagnostics Sp. z o.o.
Wyróżnienie: KPMP Solutions Sp. z o.o.

Kategoria Mikroprzedsiębiorca:
Lider: Medikol Healthcare Sp. z o.o.
Wyróżnienia: „HMC Internet Solutions” Marcin Hankiewicz, 3Mindset Sp. z o.o., Arbatech Sp. z o.o.

Kategoria Mały Przedsiębiorca:
Lider: Drewno Gamrat Grzegorz Marek
Wyróżnienia: SEMPIRE Sp. z o.o. Sp. k., Wielkopolska Akademia Nauki i Rozwoju Sp. z o.o. Sp. k.

Kategoria Średni Przedsiębiorca:
Lider: Polychem Systems Sp. z o.o.
Wyróżnienia: Zakłady Usługowe Zachód Sp. z o.o., FIBAR Group S.A., Fabryka Armatur „Swarzędz” Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej PIOTROWSKI Sp. z o.o.

Uroczystość wręczenia nagród i statuetek odbyła się w Bazarze – symbolu wielkopolskiej gospodarności i pracy organicznej.

PP